Webnoviny - Svet

Slovenská diplomacia blahoželá Obamovi k Nobelovej cene

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR) gratuluje americkému prezidentovi Barackovi Obamovi k Nobelovej cene za mier za výnimočné diplomatické úsilie na medzinárodnom poli, o svet bez jadrových zbraní a spoluprácu medzi ľuďmi. „Slovenská diplomacia vníma udelenie Nobelovej ceny novému americkému prezidentovi ako prejav očakávaní a zmeny, ktoré prináša Barack Obama ako osoba,“ povedal pre SITA hovorca MZV SR Peter Stano.

Nobelov výbor Obamovi uznal aj vytvorenie „novej atmosféry v medzinárodnej politike“. „Iba veľmi zriedka sa osobe podarí zaujať svetovú pozornosť a dať ľuďom nádej na lepšiu budúcnosť tak, ako sa to podarilo Obamovi,“ uviedol dnes výbor.

Nobelova cena za mier pre Obamu vyvolala vo svete zmiešané reakcie. Kritici upozorňujú na pokračujúce vojny v Iraku a Afganistane, iní zas tvrdia, že Obama na medzinárodnom poli dáva mnohé sľuby, no žiadny doteraz nedodržal. Sám Obama podľa svojho hovorcu Roberta Gibbsa prijal oznámenie o udelení ceny s potešením a pokorou.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso Obamovi zablahoželal a zdôraznil, že ocenenie Obamu dáva ľuďom nádej na vybudovanie bezpečnejšieho sveta. „Udelenie ceny prezidentovi Obamovi, lídrovi najsilnejšej vojenskej mocnosti na svete, na začiatku jeho mandátu, odráža nádeje, že sa podarí dosiahnuť jeho víziu sveta bez jadrových zbraní,“ vyhlásil.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy považuje udelenie ceny Obamovi za dôkaz, že USA „sa vrátili do srdca národov sveta“. Nobelov výbor podľa neho ocenil Obamovu víziu tolerancie a dialógu medzi národmi, kultúrami a civilizáciami.

Laureát tej istej ceny, poľský exprezident Lech Walesa, je rozhodnutím Nobelovho výboru prekvapený, keďže prezident USA podľa neho zatiaľ nemal čas niečo dokázať. „Obama zatiaľ len dával návrhy. Niekedy však Nobelov výbor udelí cenu, aby motivoval,“ myslí si Walesa a dodáva, že Obamovi treba dať šancu.

Obamovi pogratuloval aj afganský prezident Hamid Karzaj. Podľa neho si cenu zaslúži za veľké úsilie a nové vízie priateľských vzťahov a mieru vo svete.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás je s ocenením Obamu spokojný a americkému lídrovi blahoželá. Zároveň dúfa, že novému laureátovi Nobelovej ceny za mier sa podarí dosiahnuť mier na Blízkom východe, ako aj vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu v rámci hraníc z roku 1967 s hlavným mestom vo Východnom Jeruzaleme.

Na Nobelovu cenu za rok 2009, ktorej súčasťou je aj takmer 900 000 eur, bolo nominovaných 205 kandidátov a 30 organizácií.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM