Webnoviny - Svet

Slovenská informačná služba už má dvoch hovorcov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská informačná služba má už dvoch hovorcov, píše o tom denník Nový Čas. Doteraz za tajných hovoril Alexander Kurtanský.

Ďalším je bývalý novinár Branislav Zvara. Za prvej Ficovej vlády bol hovorcom ministra hospodárstva, potom hovoril za Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Nový flek má od začiatku augusta, píše denník.

„Do funkcie bol ustanovený z dôvodu zastupiteľnosti hovorcu Alexandra Kurtanského,“ vysvetlila SIS. Kurtanský za SIS-károv hovorí už niekoľko rokov. Hovorcovia musia okrem práce s médiami a verejnosťou plniť aj iné služobné úlohy a povinnosti.

A to najmä v oblasti analýzy informácií z odkrytých zdrojov a zabezpečovania práva verejnosti na informácie. "Ide teda o vyslovene kumulované funkcie,“ uviedla SIS.

Podľa denníka SIS navyše tvrdí, že na rozdiel od jej partnerských služieb si pre rozpočtové škrty nemôžu dovoliť mediálne oddelenie. „Ustanovenie hovorcov je v tomto prípade minimalistické riešenie,“ dodali.

„Vedenie SIS pozná prácu, profesionálne schopnosti i osobné danosti Branislava Zvaru, jeho skúsenosti z oblasti PR a komunikácie s novinármi a verejnosťou už z čias jeho pôsobenia na ministerstve hospodárstva a Úradu pre verejné obstarávanie,“ zdôvodnili jeho výber SISkári.

Nový Čas pripomenul, že keď bola premiérkou Iveta Radičová, súčasný šéf SIS Ján Valko sa neúspešne uchádzal o post šéfa ÚVO. Teraz si ako druhého hovorcu vybral práve exhovorcu ÚVO. Zvara tvrdí, že využil možnosť zmeniť zamestnávateľa po desiatkach rokov práce vo verejnoprávnym médiách, na ministerstve a ÚVO.

Na otázky, ako dlho sa pozná Zvara s Valkom, aký majú vzťah a či sa stretli v čase, keď sa Valko uchádzal o miesto riaditeľa ÚVO, už tajní neodpovedali. Koľko odpovedí SIS poskytuje novinárom za deň, povedať nevedia „vzhľadom na charakter, ale aj obsah niektorých otázok alebo na ich opakovanie, či modifikácie od rôznych subjektov z rozličných médií alebo od rovnakej osoby. Rôzna býva aj forma otázok aj odpovedí list, email, telefón, SMS.“

Podľa prepočtov Nového Času napríklad rezort spravodlivosti denne vybaví 15 až 20 otázok. Odpovede na tlačovom odbore pripravujú rovnako ako v SIS dve osoby.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM