Webnoviny - Svet

Slovenská veda je špičková, aplikovať výsledky sa jej nedarí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí vedci dosahujú v oblasti materiálového výskumu v porovnaní so zahraničím špičkové výsledky, významne však zaostávame v ich aplikácii do praxe.

Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek to uvádza vo Výročnej správe o činnosti SAV za rok 2011, s ktorou sa dnes oboznámi vláda.

„Chýba medzičlánok, ktorý by medzeru medzi výskumom v laboratóriu a priamou aplikáciou v praxi preklenul,“ uviedol Pastorek.

Podľa jeho slov SAV na túto skutočnosť stále upozorňovala aj v minulom roku a zároveň sama podnikala kroky pre lepšiu spoluprácu s priemyslom, predovšetkým domácim.

„Spoluprácu a komunikáciu s priemyselnými zväzmi by významne uľahčila už spomínaná transformácia ústavov na vedecko-výskumné inštitúcie a možnosť zakladať obchodné spoločnosti a vstupovať do nich,“ konštatoval Pastorek.

Rok 2011 bol pre vedu úspšený

Minister školstva Dušan Čaplovič už avizoval, že je otvorený transformácii SAV na verejnoprávnu inštitúciu. Vzhľadom na neustály boj o financie na vedu a výskum začalo vlani vedenie SAV pracovať na transformácii na verejno-výskumnú inštitúciu s verejnoprávnou formou hospodárenia, so zachovaním rozpočtovej kapitoly SAV a dvojstupňového modelu riadenia.

Nová forma by Akadémii otvorila možnosti pre viaczdrojové financovanie a spoluprácu so súkromným sektorom.

V tejto súvislosti už odštartovala legislatívna a vecná príprava potrebných dokumentov, uvádza sa vo výročnej správe.

Podľa Pastorka bol rok 2011 úspešným, pretože slovenskí vedci sa opäť výraznejšie zapísali medzi svetovú vedeckú elitu.

„Je to veľmi náročné, keď musíme neustále dokazovať, prečo je potrebné financovať vedu a výskum a neustále obhajovať svoju prácu či odpovedať na otázky, kedy dostaneme Nobelovu cenu alebo koľko máme svetových vedeckých objavov,“ uviedol Pastorek.

Spoločnosť vedcov oceňuje

Napriek tomu má dojem, že spoločnosť začala vnímať prácu vedcov aj SAV pozitívnejšie. Hrdý je na analýzu ARRA, z ktorej vyplynulo, že SAV má 22 špičkových vedeckých tímov.

V auguste 2011 odštartovalo sedem excelentných projektov, medzi nimi aj Centrum fyziky nízkych teplôt a materiálového výskumu v extrémnych podmienkach, Centrum excelentnosti pre výskum mozgu či Centrum excelentnosti na štúdium metabolických aspektov vývoja, diagnostiky a liečby nádorových ochorení.

Na rok 2011 mala SAV schválený rozpočet výdavkov viac ako 59,5 milióna eur, čo je v porovnaní s rozpočtom na rok 2010 o takmer 5,8 milióna eur menej.

Znížili sa najmä kapitálové výdavky, ale aj výdavky na mzdy. V priebehu roka upravili rozpočet na základe opatrení rezortu financií na sumu približne 75 miliónov eur.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM