Rastislav Búgel Hokej

Slovenskí hokejisti si hymnu nevypočuli: Podľahli reprezentácii Lotyšska

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom druhom zápase v kolínskej A-skupine MS s Lotyšskom 1:3.

Ilustračný obrázok k článku Slovenskí hokejisti si hymnu nevypočuli: Podľahli reprezentácii Lotyšska
20

Lotyši už v prvom striedaní ukázali, že to s nimi Slováci nebudú mať jednoduché. Na minútu zovreli súpera v jeho pásme, ale brankár Laco situáciu zvládol. V 5. minúte mohol Lotyšov poslať do vedenia Keninš, svoj únik po ľavom krídle však nezakončil gólom. Dôležitý moment prišiel v 7. minúte. Debutant Matoušek nešťastne narazil na mantinel jedného z Lotyšov a dostal trest na 5 minút a do konca zápasu. V 11. minúte sa už zdalo, že statočne brániaci Slováci zvládnu dlhé oslabenie bez gólu, no opak bol pravdou. Spruktsovi strela nesadla ideálne a do Lacovej bránky jej pomohol aj nešťastný teč Bližňákovej hokejky. Slovenský tím sa po oslabení vrhol do útoku a hralo sa najmä pred Merzlikinsom. V 14. minúte sa už Slováci radovali, ale gól dorážajúceho Kudrnu napokon rozhodcovia neuznali, keďže predtým už zaznel ich hvizd. Krátko na to sa gólom neskončilo ani prečíslenie Suju so zakončujúcim Skokanom. Slováci v závere tretiny vystupňovali ofenzívnu aktivitu, ale vyrovnanie nepriniesli ani pokusy Čerešňáka či Bližňáka.

Snaha o vyrovnanie bola na slovenských hráčoch badateľná aj v úvode druhej časti. Kudrna si v 23. minúte vytvoril streleckú pozíciu, ale spomedzi kruhov netrafil bránku. Šance však mali aj Lotyši. V 27. minúte príkladne rozohrali presilovú hru, v ktorej najskôr Roberts Bukarts strieľal bez prípravy, ale Lacovi pomohla konštrukcia bránky. V pokračujúcej početnej výhode však Lotyši predsa len dosiahli druhý gól, keď Rihard Bukarts našiel spoza bránky nekrytého Girgensonsa a ten zblízka prekonal Laca. Slovákom druhý inkasovaný gól ubral na sebaistote, čoho výsledkom boli viaceré chyby v obrane i útoku. V 35. minúte sa o tretí lotyšský gól snažil Skvorcovs, no ani na dvakrát nedokázal prekonať Laca.

Tréner SR Zdeno Cíger za nepriaznivého stavu pozmenil zloženie formácií a hru stiahol na tri útoky. Taktické manévre mohli priniesť výsledok už v 42. minúte, keď Slováci unikli do nájazdu dvoch proti jednému, ale Kudrnovu strelu zastavila žrď. O šance nebola núdza a lotyšskú v 45. minúte musel riešiť Laco, ktorý zneškodnil Spruktsovu nebezpečnú strelu zblízka. Slováci sa nevzdávali a kontaktného gólu sa dočkali v 50. minúte počas presilovky. Na konci spolupráce s Draveckým bol pohotovo strieľajúci Miklík – 1:2. Radosť z kontaktného gólu však netrvala dlho. Lotyši v 51. minúte potrestali vylúčenie Draveckého, keď Džerinš zblízka dorazil puk za Laca – 3:1. Už v 57. minúte sa slovenský tím odhodlal k hre bez brankára. Šestica slovenských hráčov si následne viackrát vytvorila tlak, Merzlikins však zneškodnil pokusy Mikuša, Haščáka i ďalšie situácie.

Lotyšsko – Slovensko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 11. Sprukts (Rih. Bukarts, Girgensons), 28. Girgensons (Rih. Bukarts, Rob. Bukarts), 51. Džerinš (Cibulskis, Daugavinš) – 50. Miklík (Dravecký, Haščák)

Slovenskí hokejisti si hymnu nevypočuli: Podľahli lotyšskej reprezentácii