Správy Zo Slovenska

Slovenskí odborníci pripravujú aplikáciu: Odhalí Alzheimera či Parkinsona

Umelá inteligencia skúma reč človeka a na základe toho dokáže vyhodnotiť, či trpí degeneratívnymi ochoreniami mozgu.

Ilustračný obrázok k článku Slovenskí odborníci pripravujú aplikáciu: Odhalí Alzheimera či Parkinsona
Zdroj: pixabay.com

Slovenskí odborníci pripravujú aplikáciu EWA, ktorá dokáže na základe hovoreného opisu obrázkov odhaliť Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu. Dobrovoľníci z rôznych regiónov, starší ako 50 rokov, môžu vzorkou reči pomôcť s testovaním aplikácie a urýchliť tak jej zavedenie do praxe.

Tím z celého Slovenka

„Teraz umelú inteligenciu učíme počúvať a vyhodnocovať jednotlivé obrázky s rôznym prízvukom a v rôznych slovenských nárečiach. Zatiaľ máme nahrávky vyše 1200 dobrovoľníkov, z ktorých je viac ako 60 percent z oblasti Bratislavy, časť z východného a zo stredného Slovenska. Aktuálne ešte potrebujeme ľudí starších ako 50 rokov z iných regiónov a najmä s nižším vzdelaním,“ priblížil programátor Alfréd Zimmerman, ktorý spolu s odborníkmi na neurodegeneratívne ochorenia, Centrom Memory a Ústavom informatiky Slovenskej akadémie vied aplikáciu vytvoril.

Dodal, že ak sa podarí zrealizovať všetky nahrávky a potrebné testovanie, do prevádzky by mohla byť spustená koncom leta.

Ako to funguje

Aplikácia má pomôcť s včasnou diagnostikou, ako aj správne nastavenou liečbou pacientov. "Napríklad v prípade Alzheimerovej choroby vieme, že keď raz začnú odumierať štruktúry v mozgu, ktoré sú dôležité pre dlhodobú a krátkodobú pamäť, myslenie a rozumové schopnosti, ide o nezvratný a neliečiteľný proces. Dá sa však spomaľovať a prejavy demencie zmierňovať, ak sa diagnostikuje včas,“ vysvetlil lekár Vladimír Klement z Agapé Senior Park v obci Horný Bar, v ktorom sa špecializujú aj na starostlivosť o seniorov s neurodegene­ratívnymi ochoreniami.

EWA funguje na báze umelej inteligencie, ktorá hodnotí hovorenú reč a jej špecifiká, ako napríklad artikuláciu, rýchlosť reakcie, presnosť či hlasitosť. Na základe toho dokáže vyhodnotiť, či človek trpí degeneratívnymi ochoreniami mozgu – Parkinsonom alebo Alzheimerom. Reč človeka je hodnotená na základe opisu obrázkov rôznych predmetov a činností. „Po každom obrázku do mobilu jednoslovne povie, čo videl. Následne sa mu zjaví komplikovanejší obrázok výjavu, kde je viac osôb a činností, ktoré navzájom súvisia. Na popis tohto obrázka má k dispozícii 90 sekúnd. Celá výpoveď sa nahrá a vyhodnotí,“ priblížil Zimmermann.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM