Webnoviny - Svet

Slovenskí politici chcú mať k eurovalu posledné slovo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko chce mať v otázke zvyšovania eurovalu a ďalších dokumentov súvisiacich s európskymi stabilizačnými mechanizmami, napríklad o zvyšovaní právomocí a flexibility eurovalu, v rámci eurozóny posledné slovo.

Aspoň tak si to predstavujú koaliční lídri, ktorí na túto tému v pondelok rokovali s premiérkou Ivetou Radičovou. Podľa ich dohody by totiž Slovensko malo tieto dokumenty ratifikovať ako posledné v menovej únii.

Získavanie času

„Slovenská republika pristúpi k ratifikácii týchto dokumentov ako posledná z krajín eurozóny. Celý tento získaný čas využijeme na ďalšie diskusie a rokovania a hlavne na vyjasňovanie pozícií a základných podmienok, s ktorými Slovenská republika k ratifikácii týchto dokumentov od prvopočiatkov pristupuje,“ konštatovala po skončení rokovania predsedníčka vlády Iveta Radičová.

Sulík rozhodnutie víta, názor na euroval však nezmenil

S týmto riešením je zatiaľ spokojný aj zarytý odporca eurovalu, šéf SaS Richard Sulík. „Je to veľmi dobré rozhodnutie, lebo nevidím žiaden dôvod na to, aby Slovensko bolo prvé a hnalo sa nejako silou-mocou do stavu, o ktorom som ja presvedčený, že nie je pre Slovensko výhodný,“ povedal po rokovaní.

Sulík však tvrdí, že svoj názor nezmenil a bol by veľmi rád, keby napríklad navršovanie eurovalu stopla už pred slovenským rozhodovaním niektorá z ďalších krajín eurozóny. „Ja si to želám,“ tvrdí. Pripúšťa však, že posunutím hlasovaní vzniká priestor na ďalšie diskusie. Kedy by slovenský parlament mohol o eurovale rokovať, však teraz nevie povedať ani Radičová, ani Sulík.

Premiérka tvrdí, že nie je cieľom meniť Sulíkov názor, ale nájsť relatívne najlepšie rozhodnutie pre Slovensko. „Cieľom nie je takpovediac lámať partnera cez koleno a meniť názor. Cieľom je nájsť zhodu, spoločný postup v otázkach, ktoré sa dotýkajú fungovania eura a eurozóny,“ povedala Radičová.

Rozhodnutie rokovať o ratifikácii dokumentov ako posledná krajina eurozóny pritom podľa premiérky vytvára tiež priestor na diskusie o podmienkach, ktoré si Slovensko postavilo ako zásadné. Jednou z nich je napríklad aj kolaterál za pôžičku Grécku, ktorý sa v posledných dňoch stáva problémovým bodom. „Slovenská republika od začiatku deklaruje, že toto je zásadná podmienka na to, aby ďalej ratifikovala dokumenty,“ tvrdí Radičová.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM