Webnoviny - Svet

Slovenskí Rómovia sa vyhrážajú rabovaním

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Viktor Zamborský BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia Únie Rómov na Slovensku (ÚRS), jednej z organizácií zastupujúcich slovenských Rómov, na dnešnej tlačovej besede opätovne vyzvala vládu, aby odvolala vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Miroslava Polláka.

Únia má na tento post vlastného kandidáta, konkrétne meno však prezradiť nechce.

Pollákovi Únia Rómov na Slovensku vyčíta, že mu chýba akákoľvek koncepcia a vlastné systémové riešenia, a preto je neprijateľný. Splnomocnenec Pollák pre SITA povedal, že k spomínanej výzve sa nebude vyjadrovať.

Mrzí ho, že predstavitelia únie nevyužili možnosť stretnúť sa a problémy prediskutovať osobne. Predseda Únie Rómov na Slovensku František Tanko však dnes vylúčil možnosť stretnúť sa s Pollákom.

Podľa Tanka sa riešeniu rómskej problematiky vyhýba i vláda, ktorá „absolútne ignoruje a nerieši rómsku problematiku“, čím prehlbuje celkovú zložitú situáciu slovenských Rómov. Ak sa situácia nezmení, podľa únie a organizácií, ktoré zastupuje, hrozí, že

Rómovia začnú rabovať a hromadne demonštrovať. O demonštráciách sa už údajne hovorí napríklad na košickom sídlisku Luník IX. „My nechceme demonštrovať. Sme do toho dotlačený od tých chudákov,“ povedal Tanko.

V prípade, že vláda rozhodne o zavedení, e-pay kariet, pomocou ktorých by mali Rómovia po novom dostávať sociálne dávky na nákupy, môže podľa Únie Rómov na Slovensku dôjsť až k emigrácií Rómov do Francúzka a iných krajín západnej Európy.

Predstavitelia únie poukázali i na zneužívanie pri čerpaní eurofondov určených na riešenie rómskej problematiky. Podľa nich by sa mala vytvoriť komisia zložená z predstaviteľov rómskych občianskych združení, ktorá by čerpanie kontrolovala.

Situáciu môže podľa Únie Rómov na Slovensku okrem odvolania Polláka zmeniť to, ak vláda začne komunikovať s rómskymi organizáciami a zriadi poradný orgán, ktorého členovia budú zodpovední za konkrétne lokality na Slovensku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM