Slovenskí volejbalisti nezvládli zápas s Bieloruskom

Foto: SITA/APMINSK 19. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v odvetnom zápase 4. kola základnej fázy Európskej ligy v Minsku s domácim Bieloruskom 1:3 (-22, –19, 23, –20). Do tabuľky C-skupiny si tak nepripísali ani bod, ale stále im patrí druhá priečka za vedúcim Rumunskom. Bielorusi si týmto triumfom uchovali teoretickú šancu na postup do Final Four, ktoré sa odohrá v polovici júla v Košiciach. Slováci majú účasť na ňom zabezpečenú bez ohľadu na svoje umiestnenie v tabuľke.

C-skupina: Bielorusko – Slovensko 3:1 (22, 19, –23, 20) 104 minút, rozhodovali Timermanis (Lotyš.) a Hojka (Poľ.), 600 divákov. Zostavy: Belorusko: Goremikin, Okulič, Antonovič, Busel, Radzjuk, Udrys, Lichorad – libero (Zabarovskij, Avdočenko, Drapčinskij, Mikanovič) Slovensko: Masný, Bencz, Kohút, Martin Sopko st., Kmeť, Lukáš Diviš st., Hupka – libero (Michalovič, Zaťko, Chrtiansky, T. Filo)

V základnej zostave Slovákov došlo tesne pred zápasom k jednej zmene. Na poste libera nahradil Ondrušeka, ktorý mal problémy s ľavým kolenom, smečiar Hupka. Lepší začiatok mali znova Bielorusi, ktorí viedli 6:4, 11:8 a dokonca 16:11. Náskok si ustrážili až do konca, keď premenili od stavu 24:21 druhý setbal. Slováci v prvom sete pokazili až šesť podaní.

V druhom sete hostia na začiatku viedli 2:0, ale domáci rýchlo otočili na 6:3 a donútili trénera Zaniniho zobrať si oddychový čas. Na chvíľku sa im tlak Bielorusov podarilo zastaviť a opäť sa dostali do vedenia (9:8 a 11:10), ale pri druhom technickom oddychovom čase bolo znova 16:14 pre v porovnaní s prvým zápase podstatne lepšieho a uvoľnenejších domácich. Hostitelia potom odskočili na 19:15, v koncovke mal pre nich slabosť aj hlavný rozhodca zo susedného Lotyšska a napriek snahe sa už Slovákom nepodarilo otočiť vývoj setu. Bielorusi ho ukončili hneď pri prvom setbale Antonovičovým esom.

Aj úvod tretieho dejstva patril domácim. Hneď na začiatku ušli na 4:1 a 7:5, po dvoch esách Lukáša Diviša st. za sebou sa ich však hosťom podarilo pribrzdiť. Dôslednejšou hrou potom „zaniniovci“ odskočili na 15:11, ale o chvíľku už bolo 15:14 a po chybách slovenských volejbalistov v útoku sa od stavu 19:19 začínalo prakticky od začiatku. V dramatickej koncovke za stavu 24:23 využil prvý setbal hostí Lukáš Diviš st.

Vo štvrtom sete to bolo ako na hojdačke. Tímy sa striedali vo vedení, ale ani jednému sa nepodarilo vypracovať si väčší náskok. V koncovke sa však od stavu 20:20 pri výbornom podaní Antonoviča presadili už iba domáci, ktorí tým dotiahli set a aj celý zápas k víťazstvu.

Emanuele Zanini (tréner SR): „Blahoželám Bielorusom k víťazstvu, v porovnaní s prvým zápasom lepšie podávali a robili menej chýb. My sme sa po zmene v zostave po zranení Ondrušeka v prvom sete na ihrisku iba hľadali najmä na prihrávke. Vo štvrtom sme urobili dve vážne chyby a v koncovke domáci ťažili aj z dobrého podania Antonoviča.“