Webnoviny - Svet

Slovenskí zdravotníci sú na Haiti v poriadku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Dvaja slovenskí zdravotníci, ktorí sú po ničivom zemetrasení na severozápade karibského ostrova Haiti, sú v poriadku. Agentúru SITA o tom dnes informoval lekár Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. S pracovníkmi sa im podľa neho podarilo spojiť cez e-mail. Na Haiti boli podľa dostupných informácií ešte ďalší traja Slováci, saleziánsky misionár a dobrovoľník a aj rehoľná sestra z rádu vincentiek.

„Naša dvojica je v poriadku, dostali sme e-mailovú správu,“ povedal SITA Krčméry. Pripomenul, že na ostrove majú štyri kliniky, kde pracuje 22 ľudí. Dve kliniky v Bois st. Laurence a Cité Sole, ktoré sú na severe krajiny, e-mailovali, že sú v poriadku. Tretia – mobilná sa nachádzala v hlavnom meste Port-au-Prince. „Konzul informoval, že je v poriadku,“ tvrdil Krčméry. Poslednou je škola v centre hlavného mesta. „Nemáme s ňou kontakt, bolo tam 120 detí,“ dodal.

Ďalšími Slovákmi na Haiti sú saleziánsky kňaz Augustín Vrecko a jeho pomocník Štefan Račák. „Od Vrecka som v stredu dostal e-mail, ktorý písal ešte pred zemetrasením,“ uviedol Krčméry. Ďalšie informácie o nich nie sú známe. Informácie chýbajú aj o sestre z rádu vincentiek z Nitry Anne Ciganpalovej, ktorá odcestovala do krajiny pred deviatimi dňami. Dom, kde sestry bývali, je poškodený. Podľa haitskej predstavenej by však mala byť v poriadku.

Ministerstvo zahraničných vecí SR stále nevie, či sú obeťami ničivého zemetrasenia aj Slováci. „Slováci, o ktorých sme vedeli, že sa tam nachádzajú, sú v poriadku,“ povedal SITA hovorca ministerstva Peter Stano. Španielska ambasáda na Haiti podľa jeho informácií ponúkla pomoc pri kontaktovaní slovenských občanov na ostrove. Ministerstvo už v stredu oznámilo, aby Slováci zvážili cestu na ostrov ako aj do okolitých krajín.

Slovensko chce na Haiti poslať tím Horskej záchrannej služby (HZS), informovala SITA Lucia Garajová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra. Krajine môžeme poskytnúť aj materiálnu pomoc. Problémom je zatiaľ prevoz pomoci, rokujeme o tom s monitorovacím centrom v Bruseli. Do krajiny zrejme vyšleme aj finančnú pomoc. „Zo zbierky, ktorú celonárodne vyhlásil Červený kríž a zo zdrojov ministerstva,“ informoval Stano.

Z našej krajiny možno do krajiny pocestuje aj tím našich lekárov. Krčméry tvrdí, že z vysokej školy, kde pôsobí, ponúkli troch anestéziológov, dvoch chirurgov, dvoch pediatrov a dvoch tropických lekárov, ktorí sú pripravení odcestovať do 24 hodín. „Ministerstvo pracuje s dvoma verziami – buď ich tam vyšle, ako samostatnú skupinu, alebo pôjdu v rámci nemeckého či francúzskeho tímu,“ informoval Krčméry. Problém zostáva zatiaľ ich transport. Podobné tímy má len Francúzsko a USA.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM