Webnoviny - Svet

Slovensko aktívne oslávi Deň životného prostredia

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Témou tohtoročného 40. výročia Svetového dňa životného prostredia je zelená ekonomika, pričom hostiteľskou krajinou osláv je krajina s najrýchlejšie rastúcou ekonomikou sveta Brazília.

Práve Brazília je na poprednom mieste v budovaní ekonomiky, ktorá zahŕňa recykláciu, obnoviteľnú energiu, či vytváranie zelených pracovných miest.

Slovensko sa tiež zapojí do osláv Svetového dňa životného prostredia. „Rezortné organizácie envirorezortu pripravili pre verejnosť rôzne environmentálne aktivity v rámci celej krajiny,“ informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Minister ocení tých, ktorým záleží na životnom prostredí a nominovaným kandidátom odovzdá cenu ministra, čestné uznanie a ďakovný list.

Popoludnie s ekohrami

Slovensko bude tento deň oslavovať rôznymi ekohrami, prednáškami, súťažami, ale aj premietaním filmov či výstavami. „Ekopoludním plným ekohier a prednášok o ochrane prírody odštartujú oslavy už v pondelok v hanušovskom Vlastivednom múzeu. Ekodeň plný enviroaktivít čaká aj na deti zo Základnej a materskej školy v Gerlachove, ktoré sa budú so Správou Tatranského Národného Parku (TANAP) rozprávať o o ochrane prírody. Pripravené sú pre ne aj súťaže, či určovanie drevín a rastlín v blízkom lese,“ vysvetlil Maroš Stano.

Debatovať sa bude aj v utorok 5. júna vo Valickej doline, kde Správa slovenských jaskýň pripravila pre verejnosť prednášku s prezentáciou o náučných lokalitách a lokalitách svetového dedičstva jaskýň Slovenského krasu.

V Spišskej Starej Vsi budú podľa jeho slov v tom čase gymnazisti diskutovať so Správou Pieninského národného parku, pričom témou ich besedy bude v zmysle aktuálnej témy Svetového dňa životného prostredia 2012, práve Zelená ekonomika.

Exkurziu po Národnom parku Veľká Fatra zažijú v utorok 5. júna tiež žiaci martinského gymnázia, jej cieľom je dostať sa do Gaderskej doliny. Putovať sa bude aj v Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Do Údolia rieky Slatina pôjdu žiaci zo základnej školy vo Zvolene, pre ktorých zážitkové učenie priamo v teréne pripravila Správa CHKO Poľana v spolupráci so Združením Slatinka.

Je len jedna Zem

„Dôležitosť ochrany prírody a Svetový deň životného prostredia budú verejnosti pripomínať aj krajské úrady životného prostredia, ktoré pripravili informačné prezentácie, prednášky pre školy, či deň otvorených dverí,“ uviedol hovorca a dodal, že zoznam všetkých rezortných aktivít je uverejnený na internetovej stránke Ministerstva životného prostredia SR.

Svetový deň životného prostredia je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Štokholme pod heslom „Je len jedna Zem“. „Jeho hlavnou úlohou je podnietiť po celom svete čo najviac aktivít na podporu pozitívnej environmentálnej zmeny,“ uzavrel pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM