Zo Slovenska

Slovensko bojuje s nepríjemným PROBLÉMOM: Viaceré očkovacie látky sú NEDOSTUPNÉ

Na Slovensku aktuálne chýba vakcína proti žltačke. Obmedzenia sú aj pri ďalších očkovacích látkach.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko bojuje s nepríjemným PROBLÉMOM: Viaceré očkovacie látky sú NEDOSTUPNÉ
Zdroj: TASR/František Iván

Viaceré vakcíny sú nedostupné alebo sú len v obmedzenom množstve. Lokálny výpadok pred začiatkom školského roka evidoval rezort zdravotníctva pre zvýšený záujem aj v minulosti.

Kedy budú dostupné?

„Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo problém s nedostupnosťou vakcín proti hepatitíde typu A a B. Bol spôsobený zvýšeným dopytom po týchto očkovacích látkach. Podľa zistených informácií by mali byť vakcíny dostupné koncom septembra až začiatkom októbra,“ priblížili pre TASR z komunikačného oddelenia rezortu.

Chýbajú aj ďalšie

Nedostupnosť viacerých vakcín proti hepatitíde eviduje aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární, pre TASR to potvrdil jej hovorca Peter Sedláček.

V obmedzenom množstve sú pre výpadok jedného z výrobcov podľa neho aj vakcíny proti tetanu. Chýba tiež jedna z vakcín, ktorou sa očkuje proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne. Dostupná však je iná alternatíva.

Príčiny výpadku jednotlivých vakcín sú podľa asociácie rôzne. „Môže ísť o výpadok vo výrobe, problém v distribúcii, prípadne oneskorenie dodávok zo strany dodávateľov,“ dodal Sedláček.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM