Webnoviny - Svet

Slovensko bude podľa premiéra motorom európskej integrácie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Staronový slovenský premiér Robert Fico otvoril vo štvrtok úvodným príhovorom konferenciu GLOBSEC 2012, ktorá sa koná v Bratislave.

Na fóre partnerom predstavil zahraničnopolitické priority svojej jednofarebnej vlády. Chce postaviť na nohy európsku ekonomiku a posilniť EÚ a NATO aj prostredníctvom rozšírenia. “Slovensko je proeurópske, pevne veríme v európsky projekt,“ povedal Fico.

Krjina bude spolupracovať s EÚ a NATO

Fico vyzdvihol, že Slovensko nie je novým členom EÚ a NATO. Podľa jeho slov by malo predstavovať motor európskej integrácie v stredoeurópskom regióne.

Ficova vláda sa najprv zameria na obnovu európskej ekonomiky a to implementáciou zodpovednej hospodárskej politiky, znížením rozpočtového deficitu a schválením plánu na vytvorenie európskej fiškálnej únie. „Slovensko bude úzko spolupracovať s partnermi v EÚ a spojencami v NATO a bude rozvíjať zrelú a zodpovednú zahraničnú politiku,“ povedal Fico.

Rozvíjať vzťahy bude Slovensko aj so susedmi Višegrádskej štvorky a do roku 2016 chce rozbehnúť projekt spoločnej bojovej skupiny, ktorá bude slúžiť Európskej únii i NATO. Premiér nevidí zábrany v tom, aby sa Višegrádska skupina stala priekopníkom v oblasti smart defence. Fico je rozhodnutý využiť možnosti zdieľania zdrojov s partnermi s cieľom čo najefektívnejšie využiť klesajúci obranný rozpočet. Túto tému hodlá prediskutovať pred májovým sumitom Severoatlantickej aliancie v Chicagu so svojimi partnermi.

Slovensko je ochotné zdieľať v Afganistane bremeno

Podľa slovenského premiéra zostáva transatlantická spolupráca jedným z kľúčových pilierov slovenskej zahraničnej politiky. Slovensko si bude i naďalej plniť záväzky v rámci misie v Afganistane. Krajina je podľa Fica ochotná “zdieľať bremeno” s ostatnými spojencami a predĺžiť svoju vojenskú prítomnosť na “tak dlho, ako bude potrebné.”

Slovensko tradične podporuje euroatlantickú integráciu krajín Balkánu a Východného partnerstva EÚ. “Veríme, že vstup Chorvátska do EÚ nebude koncom, ale začiatkom rozširovania na Balkán. Lebo Balkán je Európa,” povedal Fico. V Aliancii chce privítať nových členov ešte pred koncom jeho vlády v roku 2016.

Informoval o tom Viktor Škulec zo Slovenskej atlantickej komisie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM