Webnoviny - Svet

Slovensko často bojuje proti korupcii len na papieri

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Slovensko má na európske pomery štandardnú legislatívu v boji proti korupcii, no často len na papieri.

Vyplýva to z komplexnej štúdie o existencii etických a protikorupčných programov Národný systém integrity spravovania, ktorú urobila Transparency International minulý rok v 25 krajinách Európy.

Hodnotenie bolo zamerané na stav legislatívy, ako aj prax v období od marca 2009 do septembra 2011, slovenskú štúdiu písali experti z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).

Uplatňovanie v praxi je stále nedostatočné. „Medzi najslabšie články patria polícia, súdy, úrad prezidenta a zo špecializovaných inštitúcií Úrad pre verejné obstarávanie,“ uviedol Ctibor Košťál z SGI. Skúmané inštitúcie vo väčšine prípadov netrpia nedostatkom finančných, ľudských či technických zdrojov, avšak v praxi sa niektoré stretávajú so zásahmi do ich nezávislosti. Slabou stránkou sú chýbajúce etické kódexy, pravidlá konfliktu záujmov a ochrany oznamovateľov nekalej činnosti v rámci inštitúcie.

Viaceré inštitúcie sú pasívne

„Nevyužívanie potenciálu je prítomné aj v prípade prínosu k boju proti korupcii, kde viaceré silnejšie inštitúcie ostávajú pasívne (ombudsman, prezident),“ uvádza SGI. Medzi najslabšie hodnotené inštitúcie patria tie, ktoré v poslednom období fungujú v nestálom prostredí, alebo sa protikorupčnými aktivitami a mechanizmami integrity nezaoberajú.

Do prvej skupiny radí SGI políciu, súdnictvo, prokuratúru a Úrad pre verejné obstarávanie, v ktorých v poslednom období nastali zmeny, avšak ich implementácia nebola dokončená alebo prebieha a výsledok nie je zrejmý. Do druhej skupiny zaradil SGI prezidenta, podnikateľské prostredie a miestnu štátnu správu, pretože neposkytujú dostatok informácií o svojej činnosti a sú pasívne v boji proti korupcii.

Médiá sú na tom lepšie

Naopak, medzi úspešnejšie oblasti z hľadiska protikorupčných aktivít patria médiá a občianska spoločnosť, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vykonávaní kontrolných aktivít. Medzi oblasti s dobrým hodnotením rátajú SGI a Transparency International aj tie, ktoré majú predpoklady byť silnou súčasťou protikorupčných aktivít a v ostatnom čase prispeli k zavedeniu vyššej transparentnosti a protikorupčných opatrení, konkrétne Národná rada SR a vláda SR.

„Rovnako silným potenciálom disponujú aj ďalšie inštitúcie ako Najvyšší kontrolný úrad SR, ombudsman a politické strany,“ konštatuje SGI v správe. K hlavným odporúčaniam správy patrí odpolitizovanie štátnej správy, posilnenie ochrany nahlasovateľov korupčných praktík z prostredia zamestnancov a zriadenie stálej volebnej komisie pre kontrolu financovania straníckych aktivít i majetkových priznaní politikov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM