Správy

Dostali sme prvých 200 MILIÓNOV eur z Bruselu: Remišová vie, na čo ich použijeme!

Európska komisia poslala Slovensku prvé zálohové platby vo výške takmer 200 miliónov eur. Z peňazí by mali byť opravené školy aj cesty.

Ilustračný obrázok k článku Dostali sme prvých 200 MILIÓNOV eur z Bruselu: Remišová vie, na čo ich použijeme!
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Európska komisia (EK) po schválení Programu Slovensko na programové obdobie 2021 až 2027 poslala prvé zálohové platby vo výške takmer 200 miliónov eur.

Slovensko tak môže začať čerpať peniaze z nového eurofondového balíka. Čoskoro sa vyhlásia prvé výzvy zamerané na školy, regionálne cesty a zatepľovanie. V stredu o tom na tlačovej konferencii informovala podpredsedníčka vlády a dočasne poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).

Prvé výzvy takmer z 13-miliardového balíka z Programu Slovensko vypíše Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v prvom štvrťroku.

„Prvých 200 miliónov pôjde najmä na školy, telocvične, cesty, zatepľovanie a obnoviteľné zdroje energie,“ uviedla Remišová.

Prečítajte si tiež

Cesty aj školy

Najskoršie výzvy z nových eurofondov pôjdu napríklad na rozvoj odborného vzdelávania, rekonštrukcie regionálnych ciest a cesty druhej a tretej triedy ako také, modernizáciu základných škôl a (školské) športoviská, spresnili predstavitelia MIRRI. Prvé zálohové platby pôjdu okrem hlavného Programu Slovensko aj na dva programy cezhraničnej spolupráce Interreg.

Na budovanie, rekonštrukciu a modernizáciu základných škôl a školských športovísk pôjde 57 miliónov eur, na lepšie odborné vzdelávania na hornej Nitre 15 miliónov eur, na modernizáciu a výstavbu ciest druhej a tretej triedy 47 miliónov eur a na znižovanie energetickej náročnosti budov a obnoviteľné zdroje energie 154 miliónov eur, uviedlo MIRRI.

„Môžeme zásadne zlepšiť kvalitu života ľudí vo všetkých regiónoch,“ dodala podpredsedníč­ka vlády.

„Zameranie prvých výziev nie je náhodné. Vychádzali sme z veľmi podrobných štatistík,“ doplnila.

Na kvalitnejšie školstvo a vzdelávanie v Programe Slovensko celkovo určili 927 miliónov eur. Obnovia a postavia školy pre 140-tisíc žiakov, vyčíslilo MIRRI. Napríklad vlastnú telocvičňu totiž nemá viac ako polovica z vyše 2-tisíc základných škôl.

Medzi prvými

MIRRI dodalo, že čo sa ciest týka, v minulom roku bolo viac ako 4 300 kilometrov (km) regionálnych ciest v nevyhovujúcom a vyše 800 km v havarijnom stave. Nové eurofondy hneď na začiatku budú smerovať aj do znižovania energetickej náročnosti bytových domov, uviedlo MIRRI. Na zatepľovanie a znižovanie energetickej náročnosti budov je v Programe Slovensko 722 miliónov eur, vďaka čomu bude možné znížiť energetickú náročnosť pre 16-tisíc bytov a 260 verejných budov, priblížila vicepremiérka.

„Sme medzi prvými šiestimi krajinami EÚ, ktoré majú kompletne schválené programovanie na nové obdobie a pre našu krajinu je to obrovská šanca, ako sa posunúť vpred. Nové eurofondy, ktoré zastrešuje Program Slovensko, pôjdu podľa nových a jednoduchších pravidiel,“ dodala podpredsedníčka vlády. MIRRI uviedlo, že Program Slovensko je najväčšou reformou eurofondov v histórii a že vďaka zásadnému odbúraniu byrokracie bude získanie príspevkov z fondov Európskej únie (EÚ) jednoduchšie a rýchlejšie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM