Webnoviny - Svet

Slovensko dovoz českého alkoholu nezakáže, ministerka varuje

WEBNOVINY.SK

PRAHA 17. septembra (WEBNOVINY) – Pre Slovákov je v súvislosti s českou metanolovou aférou najväčším nebezpečenstvom internetový nákup tvrdého alkoholu.

Takéto vzorky totiž k nám pravdepodobne chodia autami a podľa ministerky zdravotníctva ich nie je možné chytiť priamo pri prevoze.

Zuzana Zvolenská vyzýva ľudí, aby si neobstarávali cez internetové obchody tvrdý alkohol z Českej republiky.

"V prípade, že si alkohol z Českej republiky cez internet objednali aj pred akciou, ktorá sa začala v Českej republike (prohibíciou – pozn. SITA) , prosím, aby tento alkohol odniesli príslušným policajným zložkám, kde urobíme rozbor,“ vyzvala Zvolenská na mimoriadnom brífingu.

Následky požitia alkoholu s jedovatou kontamináciou metanolom sú totiž fatálne.

Na Slovensku sa prípad otravy metylalkoholom objavil počas uplynulého víkendu vo Veľkých Kapušanoch na oslave. Súkromná hostina sa konala v piatok v reštaurácii, objednávateľ priestorov bol Prešovčan.

Podľa krajského policajného hovorcu Daniela Džobanika sa na oslavách podával aj tvrdý alkohol, ktorý si rodina kúpila z Českej republiky cez internet. Ministerstvo pôdohospodárstva SR nevydá zatiaľ zákaz dovozu alkoholu z Českej republiky.

Slovenskí veterinári a potravinári so svojimi 400 kontrolnými skupinami už urobili 2 600 kontrol 24 druhov alkoholu. „Dobrou správou je, že sa zatiaľ nepotvrdil ani jediný prípad intoxikácie alkoholom zakúpeným na území SR,“ uviedla ministerka. Aj Úrad verejného zdravotníctva urobil kontroly podnikov spoločného stravovania, kontroloval festivaly a jarmoky, všade boli výsledky negatívne.

V nemocniciach sa zatiaľ nepotvrdili žiadne ďalšie prípady otravy metanolom. Viacerí ľudia, ktorí sa cítili zle, radšej prišli do nemocnice, napokon však išlo o bežnú intoxikáciu požitím alkoholu. „Toto je správny postup,“ zhodnotila Zvolenská.

Štyri prípady otravy metylalkoholom potvrdili laboratórne výsledky u ľudí, ktorých v nedeľu vyšetrovali v prešovskej nemocnici s podozrením, že na súkromnej oslave vypili pančovaný alkohol. Vyšetrenie a odbery krvi podstúpilo na klinike infektológie desať účastníkov oslavy, v šiestich prípadoch bol výsledok na prítomnosť jedovatého metylalkoholu negatívny.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM