Webnoviny - Svet

Slovensko je aj po kríze stredne bohatá krajina

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – S priemernými hrubými finančnými aktívami na obyvateľa 7 578 eur je Slovensko stredne bohatou krajinou. Vyplýva to zo správy skupiny Allianz, ktorá analyzovala vývoj bohatstva a dlhov domácností v 50 krajinách. Počas posledných desiatich rokov sa priemerné hrubé finančné aktíva na obyvateľa v SR viac ako strojnásobili. Aj keď slovenské tempo rastu 12,8 % za rok je pod priemerom regiónu, ktorý je 16,3 %, Slovensko je podľa Allianzu jednou z mála krajín na svete, kde rast aktív v skutočnosti zrýchlil po finančnej kríze.

Rebríček najbohatších krajín vedie Švajčiarsko

Krajina ťaží najmä zo silnej meny. Švajčiarsko s finančnými aktívami 207 393 eur na obyvateľa v rebríčku nasledujú USA so 111 897 eur na obyvateľa a Japonsko so 111 598 eur na obyvateľa. Všade vo svete, ale predovšetkým v bohatších krajinách, je podľa Allianzu viditeľné uprednostňovanie „bezpečných aktív“. Vo svetovom investičnom mixe stratili cenné papiere od roku 2000 päť percentuálnych bodov, pokým vklady v bankách narástli o štyri percentá.

Na Slovensku je podiel bankových vkladov tradične vysoký

Na konci roka 2010 dosahoval podiel 60 %. „Aj keď vyčkávacia taktika investorov je pochopiteľná v situácii poznačenej neistotou na trhoch, mohla by ohroziť dlhodobý vývoj akumulácie majetku. Vzhľadom k dramatickým dôsledkom demografických zmien, sporitelia si jednoducho nemôžu dovoliť spoliehať sa iba na investície s nízkym rizikom a výnosom,“ povedal prezident Allianz – Slovenskej poisťovne Marek Jankovič.

Allianz pôsobí na Slovensku od roku 1993, keď začala svoju činnosť ako Allianz poisťovňa. Bývalú štátnu Slovenskú poisťovňu získala v júli 2002 a zlúčila sa s ňou v januári 2003.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM