Webnoviny - Svet

Slovensko musí podľa ministra Kažimíra šetriť už tento rok

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko bude musieť šetriť už tento rok. Nemáme inú možnosť.

Ako krajina, ktorá je členom eurozóny musíme prijať opatrenia, ktoré nás dovedú v roku 2013 k deficitu tri percentá, pripomenul v dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu – Rozhlasu a televízie Slovenska (SRo – RTVS) minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Prioritne sa podľa neho plánujú sústrediť na výdavky štátu, ktoré čakajú štrukturálne zmeny podľa modelu 2:1, teda 66% – nové príjmy a 33% – škrty.

Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivan Štefanec tento pomer rešpektuje, no myslí si, že stále je väčší priestor na šetrenie vo výdavkoch. Tvrdí, že vláda Roberta Fica preberá krajinu v lepšom stave ako ju prebrala vláda Ivety Radičovej po Ficovej prvej vláde pred dvoma rokmi.

Smer je otvorený debate o daniach

Smer chce zrušiť rovnú daň. Ako povedal Kažimír rovná daň „umrela v noci z 10. na 11. marca“, teda výhrou Smeru vo voľbách. Myslí si, že silnejší a bohatší majú dnes morálnu povinnosť prispieť viac a nie je to trest za úspech. Pričom sa podľa neho budú hľadať formy motivácie, aby to nebolo odstrašujúce. Smer-SD je otvorený debate o zmenách v daniach. Tabu je daň z pridanej hodnoty (DPH), pretože dopadá na ľudí s menšími príjmami, konštatoval v diskusii minister financií.

Štefanec je presvedčený o tom, že zvyšovanie priamych daní nie je správnou cestou. Prinesie to menej pracovných miest.

Rovná daň znamená, že tí čo majú viac, platia viac. Daň z dividend by znamenala, že dividendy by sa presunuli do iných krajín. Prikláňa sa k zvyšovaniu nepriamych daní, napríklad spotrebnej, daní z majetku, environmentál­ne dane.

Zdôraznil, že vyvarovať sa zvyšovaniu priamych daní odporúča aj Európska komisia. Zavedenie rovnej dane prinieslo dva a pol krát vyšší výber dane z príjmu. Vyššie príjmové skupiny by nemali dostávať rôzne sociálne príspevky od štátu, treba zefektívniť sociálny systém. Kažimír s tým súhlasí a tvrdí, že vyplácanie sociálnych dávok musí byť adresné. Dnes už totiž nemáme na plošné vyplácanie dávok.

Zvyšovanie priamych daní sa dotkne len skupiny ľudí s nadštandardne vysokými príjmami, ktorým to neohrozí životnú úroveň, konštatoval ďalej Kažimír. Pre zavedenie dane z drahých nehnuteľností sú potrebné podrobné cenové mapy, ktoré nemáme.

Bude sa musieť urobiť preto model s odpočítateľnou položkou, ako napríklad, že prvých 80 alebo 100 metrov štvorcových sa nezdaňuje. Táto daň je o bývaní v luxuse, vo vilách, no tak, aby s to netýkalo napríklad dôchodcov, či vdovcov bývajúcich v takýchto nehnuteľnostiach, upozornil minister financií.

Nasporené peniaze by mali pracovať na Slovensku

Zmeny v penzijnom systéme musia byť podľa Petra Kažimíra systémové a týkať sa celku. Chceme prestať atakovať tretí pilier, chceme prestať atakovať druhý pilier a nechceme sa vyhýbať téme prvého piliera. Ak hovoríme o penzijnom systéme, tak musíme hovoriť o udržateľnosti systému ako celku, povedal Kažimír. Peniaze nasporené v druhom pilieri by mali pracovať na Slovensku, nie v druhých krajinách. Štát by si ich mohol na základe princípov vzájomne výhodného obchodu napríklad požičať na výstavbu infraštruktúry.

V druhom pilieri je dnes vyše päť miliárd eur, pritom čistá hodnota majetku v dôchodkových fondoch je o 260 miliónov eur menšia, teda strata je podľa ministra financií 5,4%. Štefanec tvrdí, že je potrebné, aby bol dôchodkový systém stabilný. Musíme si uvedomiť, že ak budeme znižovať odvody do 2. piliera, budú mať ľudia nižšie dôchodky a v budúcnosti sa štát bude musieť na dôchodky opäť skladať, dodal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM