Webnoviny - Svet

Slovensko nebude podľa premiérky blokovať eurozónu

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Fínsko schválilo euroval, Slovensko hľadá riešenie

Dzurindov kompromis je podľa SaS horší než Miklošov

Premiérka bude naďalej rokovať s SaS o eurovale

Spájať hlasovania je podľa premiérky predčasný krok

Obyčajní ľudia zvažujú podporu eurovalu

Dôveryhodnosť Slovenska majú podľa NBS v rukách politici

SaS nezahlasuje ani za euroval doplnený o kompromis BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Pre premiérku Ivetu Radičovú je neprijateľné, aby Slovensko, ako člen eurozóny, blokovalo ostatné krajiny pri navyšovaní pôvodného eurovalu.

"Je vylúčené, aby Slovenská republika blokovala šestnásť krajín eurozóny. To je neprijateľné,“ vyhlásila premiérka po stredajšom rokovaní vlády. Zároveň dodala, že existuje viacero spôsobov ako riešiť podporu pre schválenie navýšenia eurovalu v slovenskom parlamente.

"Tých možností je viacero,“ uviedla Radičová s tým, že rokovania o hľadaní podpory prebiehajú a určite podľa jej slov prídu s návrhmi aj predstavitelia koaličnej SaS. Podľa ministra financií Ivana Mikloša je v súčasnosti už nemožné meniť obsah dodatku k rámcovej zmluve o eurovale. Môžu sa však podľa jeho slov meniť vnútroštátne procedúry pri schvaľovaní. Priestor na kompromisnú dohodu je pritom podľa vyjadrenia premiérky pomerne široký, pričom existuje niekoľko možností kompromisov, ktoré sa môžu aj kombinovať. Jedno riešenie už Iveta Radičová ponúkla aj predstaviteľom SaS. Chce si však počkať na ich reakciu a informovať o kompromise až keď sa strany budú blížiť k dohode.

Hraničným termínom pre schválenie navýšenia eurovalu v NR SR by pritom mal byť blížiaci sa summit lídrov Európskej únie v dňoch 17. až 18. október. „Podstatné je to, že sa sedemnásteho koná summit a na summite program predpokladá, že budeme mať jasnú odpoveď na otázku či euroval áno alebo nie. Preto bez ohľadu na to, ako by dopadlo hlasovanie v národnej rade, ja nemôžem odchádzať bez mandátu na summit,“ vyhlásila v stredu Radičová s tým, že nespôsobí zrušenie summitu. Minister financií Ivan Mikloš nevidí podľa jeho vyjadrenia dôvod, aby sa o navýšení eurovalu nemohlo hlasovať na začiatku októbrovej schôdze parlamentu, ktorá by sa mala začať 11. októbra.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM