Aktualizované Futbal

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v pondelňajšom kvalifikačnom zápase EURO 2020 v Budapešti nad Maďarskom 2:1 a priblížili sa k postupu na kontinentálny šampionát z E-skupiny.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko odolalo maďarskému tlaku: Futbalisti zvíťazili zásluhou Maka a Boženíka
18

Slováci začali dobre, v úvodných sekundách mali loptu na kopačkách, prvú strelu v zápase zrazil Kuckovi Orban. Domáci odpovedali po akcii Szoboszlaia, ktorého však odzbrojil Vavro. Vzápätí sa do dobrej palebnej pozície dostal Kleinheisler, ale jeho strela bola slabá a Dúbravka ju ľahko skrotil. Vážnejší súboj Szoboszlai – Dúbravka prišiel v 15. minúte, maďarský útočník strieľal presne, ale opäť nie razantne.

Domáci v postupne preberali aktivitu, najmä v strede poľa presnejšie kombinovali a vyhrávali osobné súboje. Slovenský brankár musel opäť zasahovať v 22. minúte po bombe Szalaia. Územná prevaha domácich potom čoraz viac slabla, Hapalovi zverenci sa dostávali častejšie k lopte a zlepšenú fázu zápasu korunovali v 41. minúte. Hamšík poslal center do šestnástky, odrazenú loptu poslal do siete Mak – 0:1. Situácia však zaváňala ofsajdom Boženíka. V závere polčasu mal ešte sľubnú príležitosť Hamšík z priameho kopu, ale ľavačkou ponad múr minul.

Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu

Po prestávke podnikli prvú útočnú akciu Slováci, no v 50. minúte mali maďarskí futbalisti možnosť priameho kopu a Dominik Szoboszlai z 18 metrov nezadržateľne prekonal Dúbravku – 1:1. Hapalovými zverencami to však neotriaslo a už o šesť minút neskôr išli opäť do vedenia. Lobotka si vymenil loptu s Kuckom, následne ju poslal na Róberta Boženíka a ten ju poslal za Gulácsiho chrbát. Šancu na vyrovnanie mal Szalai, ale Dúbravka bol po jeho pokuse na správnom mieste. V 63. minúte zahrali Slováci signál po priamom kope Kucku, čo prekvapilo obrancu Orbana. K lopte sa načahoval Boženík, no vzápätí sa dostala k Makovi, strelec prvého gólu Slovákov však poloodkrytú bránku netrafil. V týchto fázach zápas gradoval, Maďari otvorili hru, dva nebezpečné pokusy Dzsudzsáka zostali nevyužité.

V 77. minúte pripravil tréner Hapal prvé striedanie, Boženíka nahradil Ďuriš. V 84. minúte mohol o triumfe Slovenska definitívne rozhodnúť Hamšík, ale strelu ľavačkou mu Gulácsi vykryl. Domáci mali v závere ešte jednu šancu, ale Slováci nebezpečenstvo odvrátili a následne si vychutnali tretí triumf v prebiehajúcej kvalifikácii.

6. kolo kvalifikácie EURO 2020, E-skupina:

Maďarsko – Slovensko 1:2 (0:1)

Góly: 50. Szoboszlai – 41. Mak, 56. Boženík. Rozhodovali: Lahoz – Devís, del Palomar (všetci Šp.), ŽK: Szoboszlai, Dzsudzsák, Szalai, Baráth, A. Nagy, Pátkai – Šatka, Vavro, ČK: 90.+ Baráth (Maď.), 22.000 divákov

Maďarsko: Gulácsi – Lovrencsics (30. Bese), Baráth, Orban, Kádár – Kleinheisler (85. Holender), A. Nagy (65. Pátkai) – Dzsudzsák, Szoboszlai, Sallai – Szalai

Slovensko: Dúbravka – Šatka, Vavro, Škriniar, Hancko – Kucka (85. Greguš), Lobotka – Rusnák, Hamšík, Mak (86. Haraslín) – Boženík (77. Ďuriš)