Rôzne

Slovensko preslávil až v Ázii. Pred 129 rokmi sa v Bystrici narodil architekt Ladislav Hudec

Vďaka slávnemu rodákovi o Bystrici vedia aj v Ázii. Viete, ktorú ulicu v meste pod Urpínom čínski turisti nikdy nevynechajú?

Ilustračný obrázok k článku Slovensko preslávil až v Ázii. Pred 129 rokmi sa v Bystrici narodil architekt Ladislav Hudec
34
Galéria
Zdroj: ICBB

Pred 129 rokmi, 8. januára 1893, sa v Banskej Bystrici narodil architekt Ladislav Eduard Hudec. Pôsobil medzi dvoma svetovými vojnami v Šanghaji, kde sa stal jedným z najvýznamnejších architektov a tvorcom viac než 60 výnimočných budov, ktoré sú chránenými pamiatkami. Čína je dodnes hrdá na jeho prvý ázijský mrakodrap, 22-poschodový Park Hotel, ktorý postavil priamo v srdci Šanghaja v roku 1934. Ten bol najvyššou budovou v celej Ázii do roku 1963, v Šanghaji do roku 1985.

Podľa kunsthistoričky Kláry Kubičkovej by mal každý Banskobystričan o Hudecovi vedieť aspoň to, že bol známy a uctievaný architekt a že jeho stavby v Šanghaji sú vážené a chránené. Celý život prežil na troch kontinentoch, prial si byť však pochovaný v Banskej Bystrici.

„Jeho otec Juraj bol staviteľ, postavil skoro celú Skuteckého ulicu v Banskej Bystrici. Ladislav sa pod vplyvom otca priúčal architektúre,“ dodala Kubičková. Skuteckého ulica sa nachádza v centre mesta a sídlia na nej historické budovy, v ktorých je napríklad škola i súdy. Turisti z Číny ju nikdy nevynechajú pri prehliadke mesta.

Tvorca mrakodrapov „Paríža Východu“ zomrel v americkej Kalifornii, v meste Berkeley, na infarkt 26. októbra v roku 1958 ako 65-ročný. Jeho posledná vôľa byť pochovaný v Banskej Bystrici sa splnila až v roku 1970.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť zábery zo spomínanej Skuteckého ulice.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Skuteckého ulica v Banskej Bystrici
34
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM