Webnoviny - Svet

Slovensko pri dostavbe Mochoviec pochybilo, tvrdia aktivisti

WEBNOVINY.SK

Atómová elektráreň Mochovce.Ilustračné foto SITABRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Členské krajiny Aarhuského dohovoru potvrdili, že Slovensko porušilo práva verejnosti v spore kvôli procesu povoľovania dostavby Mochoviec.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová, v piatok 1. júla v moldavskom Kišineve, rozhodli členské štáty Aarhuského dohovoru o sťažnosti proti Mochovciam.

„Toto konanie iniciovali Greenpeace, VIA IURIS a ďalšie slovenské a rakúske mimovládne organizácie, keď Úrad jadrového dozoru odmietol ich účasť v povoľovacom procese 3. a 4. jadrového bloku v Mochovciach. Zistenia a odporúčania Aarhuského výboru z januára 2011 teda potvrdilo aj zhromaždenie členských štátov – najvyšší orgán Aarhuského dohovoru: Slovensko porušilo práva verejnosti v rozhodovaní o dostavbe Mochoviec“.

Žiadajú zastavenie stavby

Spor sa podľa koordinátorky energetickej kampane Greenpeace Andrei Zlatňanskej „dostal až tak ďaleko, že právo slovenskej verejnosti na účasť v rozhodovacích procesoch museli potvrdiť všetky krajiny, ktoré podpísali Aarhuský dohovor. Slovenskú republiku sme opakovane od roku 2009 vyzývali, aby boli spôsobené chyby napravené. Dúfame, že konečne dôjde k zastaveniu dostavby Mochoviec, pokiaľ neprebehne právoplatný proces ich povoľovania“.

Štvrté zasadnutie zmluvných strán Aarhuského dohovoru sa konalo od 29. júna do 1. júla v Kišineve, v Moldavsku, kde sa stretli členské krajiny, medzinárodné organizácie, občianske organizácie a ďalšie zainteresované strany. Členské krajiny na stretnutí oficiálne prijímajú rozhodnutia ohľadne zistení a odporúčaní Aarhuského výboru. Aarhuský dohovor je dohovorom o prístupe k informáciám, účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia.

Mali by opraviť chyby

Atómová elektráreň Mochovce.Ilustračné foto SITASlovensko by na základe výsledkov rokovaní zmluvných štátov Aarhuského dohovoru malo "zmeniť legislatívu, aby sa takéto porušenie medzinárodných záväzkov už neopakovalo.

Zároveň musí informovať Aarhuský výbor o vykonaných zmenách v určených termínoch," uvádza sa ďalej v tlačovej správe Greenpeace Slovensko.

Podľa environmentalistov by SR mala tiež napraviť chyby, ktoré vznikli v povoľovacom procese pri 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

„V prijatých záveroch členské krajiny taktiež s poľutovaním konštatujú, že Slovensko v reakciách na celý proces nepreukázalo pochopenie pre výsledky a odporúčania Aarhuského výboru. Slovenská republika zareagovala spôsobom, ktorý nemá obdobu v histórii Aarhuského výboru. – Namiesto akceptovania jeho zistení a implementovania jeho odporúčaní, Slovensko vyjadrilo silný nesúhlas so zisteniami Výboru. Navyše spochybnilo etablovaný mandát Výboru – teda jeho úlohu preskúmavať spôsob, akým jednotlivé krajiny interpretujú a implementujú Aarhuský dohovor,“ cituje na záver tlačová správa advokátku Evu Kováčechovú, ktorá VIA IURIS zastupovala na zasadnutí zmluvných strán Aarhuského dohovoru v Kišineve.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM