han Zo Slovenska

Slovensko prišlo o významnú osobnosť: Zomrel človek, ktorý vytvoril pamätné diela

Vo veku 79 rokov zomrel v utorok (21. 2.) akademický sochár Jozef Barinka.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko prišlo o významnú osobnosť: Zomrel človek, ktorý vytvoril pamätné diela
Zdroj: www.unsplash.com

TASR o tom informovala rodina zosnulého. Barinka patril medzi významných tvorcov moderného slovenského sochárstva 20. storočia. Do povedomia verejnosti sa dostal aj ako autor kolekcie trofejí pre Slovenský zväz ľadového hokeja.

Jeho diela

Barinka pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, bol vedúci ateliéru sochárskej prípravy pre reštaurátorov. Vyučoval aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jeho prvým významným dielom bol pamätník SNP v Malackách, postavený pred základnou školou v roku 1970.

Je tiež autorom sochy Zrod na Beňadickej ulici, pamätnej tabule prof. Juraja Hronca v budove Ekonomickej univerzity na Dolnozemskej ceste.

Takisto aj sochy Vladimíra Dzurillu pred hokejovým štadiónom v Ružinove či Pamätníka obetiam komunizmu na Jakubovom námestí a ďalších diel.

Patril k tvorcom, ktorí sa zúčastnili na sochárskych európskych prehliadkach a výstavách. Už ako študent vystavoval v roku 1966 v Antverpách a v Mexiku. Od roku 1975 sa pravidelne zúčastňoval na svetovej prehliadke medailérov FIDEM, vystavoval v poľskej Vroclavi na kolektívnej výstave umelcov krajín V4.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM