Webnoviny - Svet

Slovensko privíta nórsky kráľovský pár po prvý raz

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko čaká na budúci týždeň vôbec prvá návšteva nórskeho panovníckeho páru – kráľa Haralda V. a kráľovnej Sonje. Nórski monarchovia pricestujú v pondelok podvečer a ich oficiálny program sa začne v utorok. Počas návštevy, ktorá sa skončí vo štvrtok podvečer, ich bude sprevádzať minister zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva Jonas Gahr Store a štátni tajomníci pre obranu, obchod a priemysel. Ako pre médiá uviedla veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Trine Skymoen, „hlavným cieľom návštevy je posilniť naše bilaterálne vzťahy, ktoré sú už teraz vynikajúce, ale vždy je určitý priestor na vylepšenie a rozšírenie“.

Návšteva bude zároveň príležitosťou zdôrazniť dôležitosť fondov, ktoré prichádzajú aj na Slovensko cez Európsky hospodársky priestor a Nórsky finančný mechanizmus, tzv. nórske granty. V rokoch 2004 až 2009 takto prišlo na Slovensko 70 miliónov eur a v ďalšom období, v rokoch 2010 – 2014, to bude 80 miliónov eur. Z fondov sa aj na Slovensku prispieva na rôzne projekty zamerané na: ochranu životného prostredia, využitie obnoviteľných zdrojov energie, posilňovanie občianskej spoločnosti, uchovávanie kultúrneho dedičstva, štipendijnú spoluprácu a na cezhraničnú spoluprácu.

Nórska strana zároveň verí, že návšteva tiež pomôže rozvoju podnikateľských vzťahov medzi oboma krajinami. Príležitosťou na to bude i konferencia Moderné firmy v modernej spoločnosti – Ako zodpovedné podnikanie a dôstojné pracovné podmienky prinášajú prosperitu firmám a spoločnosti. Uskutoční sa v stredu v bratislavskom hoteli Crowne Plaza a na jej otvorení sa zúčastní kráľ Harald V.

Oficiálny program sa nórskym panovníkom začne v utorok Ráno sa stretne kráľ Harald V. a kráľovná Sonja so slovenským prvým párom v Prezidentskom paláci. Ivan a Silvia Gašparovičovci prijmú kráľovský pár a vzápätí budú obe delegácie rokovať. Harald V. sa stretne aj s premiérkou Ivetou Radičovou a s predsedom parlamentu Richardom Sulíkom. Popoludní sa chystá previesť prezidentský pár mestom bratislavský primátor Andrej Ďurkovský. Po uvítacom ceremoniáli pred Prezidentským palácom o 10:00 bude prechádzka s primátorom hlavného mesta druhou príležitosťou pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy uvidieť kráľovskú návštevu. Okolo 16:00 by mali kráľ a kráľovná prejsť cez Primaciálne námestie na Hlavné námestie a ďalej na Hviezdoslavovo námestie. Slovenský prezidentský pár pripravil v utorok na počesť nórskych hostí oficiálnu večeru. Obe prvé dámy sa od svojich polovičiek odpoja a v utorok predpoludním navštívia galériu moderného umenia Danubiana.

Streda: V stredu sa kráľ zúčastní v Hoteli Crowne Plaza na slávnostnom otvorení konferencie Moderné firmy v modernej spoločnosti – Ako zodpovedné podnikanie a dôstojné pracovné podmienky prinášajú prosperitu firmám a spoločnosti. Prezidentský pár bude panovníkom robiť spoločnosť pri návšteve vinárskej spoločnosti In Vino v Modre a otvorení výstavy o nórskom spisovateľovi Björnstjerne Björnsonovi na Bratislavskom hrade. Výstava má byť jedným z príspevkov k posilneniu kultúrnych vzťahov medzi Slovenskom a Nórskom. Pripomenie okrem iného aj fakt, že Björnson bojoval za práva Slovákov v Uhorsku.

Informácie o cezhraničnej a regionálnej spolupráci nebudú určené len pre najvyšších predstaviteľov štátu. Na túto tému bude v stredu 27. októbra aj seminár na pôde Univerzity Komenského, na ktorom sa študentom prihovoria šéfovia diplomacie oboch štátov.

Spoločne sa oba páry zabavia aj na koncerte nórskej hudobnej skupiny Valkyrien Allstars večer v Hoteli Crowne Plaza, ktorý zakončí slávnostná recepcia Chuť Nórska. V stredu sa dámy predpoludním chystajú na návštevu Hydroterapeutického centra Gaudeamus v Bratislave, ktoré sa zameriava na vodnú rehabilitáciu mentálne i telesne postihnutých. Pozrú si aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Bratislave.

Vo štvrtok zavíta kráľovský pár do Banskej Štiavnice a Žiaru nad Hronom Po stredajšej návšteve Modry, kde nórskych panovníkov čakajú slovenské kulinárske aj vinárske špeciality, strávia hostia celý štvrtok až do večerného odletu z Bratislavy mimo hlavného mesta. Kráľovský a prezidentský pár spoločne navštívia vo štvrtok Banskú Štiavnicu. Na radnici ich privíta primátor mesta Pavol Balžanka. Navštívia Slovenské banské múzeum, Starý zámok a kaštieľ Sv. Anton, taktiež firmy Slovalco a Sapa Profiles v Žiari nad Hronom. V oboch firmách na spracovanie hliníka sú, ako zdôraznila nórska veľvyslankyňa Trine Skymoen, majoritné nórske investície a s nórskym vstupom do nich „prišla viac environmentálne orientovaná produkcia“.

Návšteva nórskeho panovníckeho páru je od roku 1989 v poradí už šestnástou návštevou monarchu, panovníka alebo člena kráľovskej rodiny na Slovensku. Prezident SR Ivan Gašparovič od nástupu do svojej funkcie v roku 2004 bude hostiť v poradí už piateho panovníka. Pred tým tu boli napríklad kambodžský kráľ Norodom Sihamoni, holandská kráľovná Beatrix, britská kráľovná Alžbeta II. alebo jordánsky kráľ Abdullah II. „Skúsenosti s prijímaním kráľovských návštev určite máme, ale veľmi sa tešíme, že našich vzácnych hostí môžeme okrem Bratislavy pozvať aj na iné miesta,“ povedal hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM