Kultúra Rôzne Slovensko a EÚ

Slovensko si pripomenie deň linky 112: Čaká nás viacero podujatí

Po celom Slovensku budú už onedlho prebiehať špeciálne podujatia. Venované budú príležitosti dňa čísla 112.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko si pripomenie deň linky 112: Čaká nás viacero podujatí
Zdroj: TASR

Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) v spolupráci s policajnými a záchranárskymi zložkami pripravili pri príležitosti Európskeho dňa čísla 112 aktivity v Bratislave v hale Letiska M. R. Štefánika. Európsky deň čísla 112 pripadá na 11. februára, v tomto roku je to nedeľa, program je pripravený na piatok 9. februára v čase od 10.00 do 14.00 h, informoval hovorca MV SR Petar Lazarov.

Na viacerých miestach

Okrem Bratislavy akcie pripravili v ďalších mestách na Slovensku jednotlivé koordinačné strediská integrovaného záchranného systému (KS IZS). Program je stanovený na 9. februára v KS IZS Trnava, v kongresovej sále Okresného úradu v Banskej Bystrici, v Trenčíne v miestnom obchodnom centre, v Prešove, Košiciach, Nitre.

Návštevníci Európskeho dňa čísla 112 budú mať možnosť počas prezentácie v Bratislave oboznámiť sa s činnosťou hasičov, policajtov, zamestnancov odboru kriminality MV SR, zamestnancov kontrolného a chemického laboratória. Rovnako sa môžu dozvedieť viac o práci operátorov koordinačného strediska.

Priblížia im svoju prácu

Každodennú záchranársku prácu predvedú hasiči. Pre verejnosť pripravili aj prezentáciu kompletného zásahového odevu s možnosťou jeho vyskúšania. Pripravia i prehliadku automobilovej hasičskej techniky.

Príslušníci polície edukačnou formou priblížia návštevníkom svoju prácu, využívanie integrovaného záchranného systému, používanie čísla 112. Z ďalších aktivít bude pre verejnosť podľa Lazarova zaujímavá prezentácia Odboru prevencie kriminality Kancelárie ministra vnútra SR. Zameraná je na informovanie detí o ich bezpečnosti, ochrane a efektívnej komunikácii. Odbor predstaví aj jednu z hlavných tém, ktorým sa primárne venuje – potláčanie obchodovania s ľuďmi.

Pripravená je aj prezentácia práce operátorov tiesňového čísla 112.

Slovensko sa už 15 rokov pravidelne zapája do aktivít Európskeho čísla 112. V SR bolo číslo tiesňového volania na číslo 112 zavedené 1. júla 2003. Osvetová činnosť v rámci tohto dňa sa orientuje v prvom rade na deti, mládež a širokú verejnosť. Hlavným cieľom je sústavne zvyšovať povedomie verejnosti o zmysle a využití čísla 112.

Európsky deň tiesňového čísla 112 pripadá na 11. februára od roku 2009 v európskom priestore. Európska komisia, Európsky parlament a Rada Európskej únie 11. februára 2009 v Bruseli vyhlásili 11. február za Európsky deň čísla 112. Chceli tým prispieť k informovanosti o tomto čísle.

Udeľujú ocenenia

Zaviedlo sa už v roku 1991 s cieľom uľahčiť občanom, najmä cestujúcim a turistom, prístup k pomoci v celej EÚ v prípade núdze. Od roku 1998 platí pre všetky členské štáty Únie povinnosť zaistiť bezplatné telefonovanie na toto číslo z pevnej linky aj z mobilu.

Európska asociácia liniek tiesňového volania (EENA) od roku 2008 organizuje slávnostné udeľovanie cien 112 Awards. V roku 2018 je vyhlásenie výsledkov stanovené na 25. apríla v Ľubľane.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie