Webnoviny - Svet

Slovensko už môže odoberať plyn aj z Rakúska

WEBNOVINY.SK

Zľava: Riaditeľ predstavenstva spoločnosti OMV Gas&Power W. Auli, minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda a minister hospodárstva SR Juraj Miškov na návšteve plynovej stanice OMV pri príležitosti ukončenia stavebných prác umožňujúcich spätný chod plynu z Rakúska na Slovensko. Foto: SITA/Jozef Jakubčo BAUMGARTEN 24. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko už môže odoberať zemný plyn aj z Rakúska. Spoločnosť OMV totiž ukončila realizáciu projektu reverzného chodu na svojej stanici v Baumgartene v Rakúsku. Celý projekt si vyžiadal zhruba 4 mil. eur, pričom polovicu financovala Európska komisia a druhú polovicu rakúska strana. „Projekt je posilnením energetickej bezpečnosti slovenských občanov. Slovensko sa tak môže vďaka tomuto projektu cítiť oveľa bezpečnejšie, ako tomu bolo v minulosti,“ uviedol na nedeľňajšej tlačovej besede minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. „Slovenská vláda urobila maximum pre energetickú bezpečnosť,“ doplnil svojho kolegu minister hospodárstva Juraj Miškov.

Slovensko podľa správy o zabezpečení dodávok energií, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV), bude pripravené v zimnom období na prípadnú plynovú krízu. V období od 1. novembra tohto roka do 31. marca budúceho roka bude mať Slovensko zabezpečené dostatočné zásoby zemného plynu ako aj zazmluvnené výpomocné dodávky plynu. „Slovenská republika je lepšie pripravená na situáciu, ak by k obdobnému prerušeniu dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu prišlo opätovne,“ konštatuje rezort hospodárstva v správe.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári minulého roka. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu. SR sa môže v prípade vypuknutia plynovej krízy spoľahnúť aj na výpomocné dodávky plynu Zmluvy o týchto dodávkach plynu uzavrel v minulom roku Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. „Na základe uvedených zmlúv o výpomocných dodávkach plynu je možné zabezpečiť pre slovenský trh dodatočných približne 3 mil. metrov kubických plynu denne v čase krízy, s tým, že ak nominácia SPP prekročí uvedenú hranicu, zmluvné strany sa budú snažiť v rámci možností zabezpečiť ďalší dodatočný denný objem pre potreby Slovenska,“ doplnil rezort hospodárstva. V prípade potreby bude plyn od spomínaných spoločností prepravený na územie Slovenska prostredníctvom reverzného toku z Českej republiky.

V zásobníkoch zemného plynu, ktoré spravujú spoločnosti Nafta, a.s., Pozagas, a.s. a SPP Bohemia, a.s., bolo k 15. augustu tohto roka uskladnených 2,65 mld. metrov kubických plynu. To je 80 % z celkovej kapacity. „Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov,“ dodalo ministerstvo.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM