Lucia Lauková Správy Zo Slovenska

Slovensko vlani porušilo ľudské práva: Štát za to zaplatil vyše 690-tisíc eur

Ľudské práva boli podľa Európskeho súdu v Štrasburgu vlani porušené zo strany Slovenskej republiky celkovo v deviatich prípadoch. Slovenská vláda spoznala rozsudky.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko vlani porušilo ľudské práva: Štát za to zaplatil vyše 690-tisíc eur
Zdroj: TASR

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) konštatoval v uplynulom roku porušenie ľudských práv zo strany Slovenskej republiky v celkovo deviatich prípadoch. Je to o štyri prípady menej ako v roku 2015. Uvádza sa to v správe o činnosti zástupcu SR pred ESĽP za rok 2016, ktorú dnes vzala na vedomie vláda.

Súd vyhlásil rozsudky

Slovenskej vláde bolo vlani notifikovaných 37 prípadov, vyjadrovala sa k nim prostredníctvom zástupkyne Marice Pirošíkovej. ESĽP vyhlásil rozsudky v desiatich prípadoch, v troch prípadoch sťažnosti označil ako neprijateľné, v 18 rozhodol o schválení zmieru dosiahnutého stranami, päť prípadov vyčiarkol zo zoznamu na základe jednostrannej deklarácie vlády a jeden z dôvodu, že sťažovateľ nereagoval na výzvu.

Porušenie ľudských práv

V prípade rozsudkov vynesených proti SR štrasburský súd konštatoval porušenie zákazu mučenia (1 prípad), porušenie práva na prerokovanie veci v primeranej lehote (4 prípady), porušenie práva na spravodlivé súdne konanie (1 prípad) a práva na účinný prostriedok nápravy (1 prípad).

Slovensko musí platiť

V štyroch prípadoch Slovensko porušilo právo svojich občanov na pokojné užívanie majetku. Išlo o vlastníkov bytových domov v kontexte regulácie nájomného, kde ESĽP priznal sťažovateľom majetkovú škodu v celkovej výške 472 830 eur. V priebehu roka 2016 Slovensko vyplatilo na základe rozhodnutí štrasburského súdu sťažovateľom celkovo 690 040 eur, z toho 167 390 eur v rámci uzavretých zmierov.

Žiadna medzištátna žiadosť

Od roku 1990 do konca minulého roka súd notifikoval slovenskej vláde spolu 917 sťažností. V roku 2016 bolo notifikovaných 47 sťažností, ich počet sa oproti roku 2015 zvýšil o 40 percent. Všetky vlaňajšie sťažnosti boli individuálne, proti SR teda nebola podaná ani jedna medzištátna sťažnosť.

Nevybavené sťažnosti

Predseda ESĽP Guido Raimondi počas marcovej návštevy Slovenska uviedol, že na súčasnej preťaženosti jeho súdu sa Slovensko nepodieľa. Momentálne je podľa Raimondiho na ich súde približne 85 000 sťažností, ale už prednedávnom výrazne klesol nápad vecí zo SR. V súčasnosti je na ESĽP okolo 160 sťažností, a teda Slovenská republika nevytvára veľký problém s nevybavenými sťažnosťami, ktoré trápia ESĽP, povedal šéf štrasburského súdu.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM