Zo Slovenska

Slovensko zasiahne intenzívny dážď: POZOR, v týchto oblastiach môžu udrieť povodne!

Intenzívny dážď s úhrnom zrážok 60 až 100 milimetrov predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity!

Ilustračný obrázok k článku Slovensko zasiahne intenzívny dážď: POZOR, v týchto oblastiach môžu udrieť povodne!
Zdroj: TASR

Meteorológovia očakávajú na väčšine územia SR intenzívny dážď. Pre všetky samosprávne kraje, s výnimkou Trnavského a Bratislavského, preto platí až do utorkového (13. 10.) popoludnia výstraha druhého stupňa.

V tejto súvislosti môžu vzniknúť najmä na západnom a strednom Slovensku aj povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Výstrahy pred dažďom

Druhý stupeň výstrahy pred dažďom platí na celom území Trenčianskeho, Banskobystrického, Nitrianskeho a Žilinského kraja, taktiež v okresoch Poprad i Rožňava. V týchto oblastiach očakávajú meteorológovia ojedinele výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 až 100 milimetrov. „Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňuje SHMÚ.

Prvý stupeň meteorologickej výstrahy platí pre celý Trnavský a Bratislavský kraj, tiež pre okresy Kežmarok, Levoča, Gelnica, Spišská Nová Vec a Košice-okolie. Tu očakávajú meteorológovia miestami úhrn zrážok od 45 do 80 milimetrov.

Pre Trnavský, Bratislavský, Trenčiansky, Žilinský, Nitriansky a Banskobystrický kraj i pre okres Rožňava vydal SHMÚ hydrologickú výstrahu prvého stupňa pred vznikom povodní. „Vzhľadom na očakávané trvalé zrážky je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch,“ spresnili meteorológovia. Hydrologické výstrahy trvajú až do odvolania.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM