Webnoviny - Svet

Slovensko zaplatí za ďalšie súdne prieťahy

WEBNOVINY.SK

Európsky súd pre ľudské práva Foto: SITA/AP BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko má opäť zaplatiť za súdne prieťahy. Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil dnes rozsudok v prípade Mošať proti Slovenskej republike a Mošaťovi priznal 2 100 eur. Mošať pritom žiadal 80 tisíc eur. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla, „Mošať žaloval Slovenskú republiku pre porušenie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v dôsledku neprimeranej dĺžky konania o výkon rozhodnutia vedeného na Okresnom súde Bratislava IV, v ktorom bol v postavení povinného. …Trvalo štyri roky a osem mesiacov na dvoch stupňoch konania. Okrem toho sa sťažoval na dĺžku ďalších dvoch konaní o výkon rozhodnutia vedených tým istým súdom“.

Dĺžkou konania sa podľa informácií hovorcu rezortu spravodlivosti zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý konštatoval zbytočné prieťahy v konaní na Okresnom súde Bratislava IV. Prikázal okresnému súdu konať vo veci bez zbytočných prieťahov a priznal pánovi Mošaťovi náhradu trov právneho zastúpenia. Primerané finančné zadosťučinenie mu však ústavný súd nepriznal s odôvodnením, že Mošať mal v konaní pozíciu povinného a ak by dobrovoľne splnil to, čo mu ukladalo vykonateľné rozhodnutie, konanie o výkon rozhodnutia by sa nemuselo začať.

Podľa Európskeho súdu pre ľudské práva náprava, ktorú Mošať získal od ústavného súdu, nebola dostatočná. Súd poukázal na skutočnosť, že hoci mal sťažovateľ v konaní postavenie povinného, ústavný súd uznal zodpovednosť okresného súdu za prieťahy v tomto konaní. Napriek tomu sťažovateľovi žiadne odškodnenie nepriznal. S poukázaním na dĺžku konania v čase vyhlásenia nálezu ústavného súdu európsky súd konštatoval, že došlo k porušeniu článku 6 ods. 1 Dohovoru.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM