Aktualizované ELA Zo Slovenska

Slovensko zasypali krúpy: Do ktorých krajov smeruje línia búrok?

Búrky prinášajú prívalové zrážky a krupobitie a postupujú ďalej na severovýchod.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko zasypali krúpy: Do ktorých krajov smeruje línia búrok?
2
Galéria

Búrky pred víkendom

Aktualizované 14:50: Silný dážď a vietor na horách hrozí počas piatkového poobedia a večera na viacerých miestach Slovenska. Výstrahu prvého stupňa v tejto súvislosti vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha pred vetrom na horách platí pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj. Meteorológovia očakávajú vietor, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť od 110 do 135 kilometrov za hodinu.

„Predpokladaná rýchlosť vetra predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ uviedli.

SHMÚ varuje aj pred intenzívnymi búrkami. Výstrahy platia pre Banskobystrický, Nitriansky, Košický, Prešovský a Žilinský kraj.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ spresnil ústav s tým, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, akými sú stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Padali krúpy

Na Slovensku sa vo štvrtok podvečer sformovala línia búrok, ktorá siaha od Trenčína až po Tornaľu. Búrky prinášajú prívalové zrážky a krupobitie a postupujú ďalej na severovýchod.

V teplom a vlhkom vzduchu sa pred príchodom teplého frontu sformovali na Slovensku početné búrky. Tie začali vznikať najskôr na juhu stredného Slovenska.

„Búrky sa v dobrom strihu vetra (zmena rýchlosti a smeru vetra s narastajúcou výškou) veľmi dobre organizujú. Aktuálne vytvorili už líniu, ktorá siaha približne od Trenčína až po slovensko-maďarské pohraničie pri Tornali,“ informuje portál iMeteo.sk.

Búrky sú lokálne aj intenzívne, prinášajú krupobitie a prívalové zrážky. V okrese Rimavská Sobota dosiahli krúpy v priemere okolo 1 cm. Táto línia búrok postupuje a aj bude naďalej postupovať smerom na severovýchod.

Postupne sa tak dažďa dočkajú aj v severnej polovici Trenčianskeho kraja, v Žilinskom kraji, v severnej polovici Banskobystrického kraja a neskôr večer aj v Košickom kraji.

Línia búrok by mala začať slabnúť po západe slnka, približne v čase keď sa bude tiahnuť od Žilinského kraja až nad východné Slovensko. Západ Slovenska by sa dnes už búrok dočkať nemal. Zrážky tam dorazia zajtra s príchodom frontu.

Veľké prekvapenie čakalo včera 3. júna Talianov, keď ich zasiahlo neobyčajné krupobitie. V meste Bergamo v regióne Lombardsko na severe Talianska obyvateľov zasiahlo maxi krupobitie, ktoré prinieslo do ulíc mesta kvantum ľadových krúp. Tie vyzerali ako veľké kopy snehu. Pozrite si vo videu!

Zdroj: Facebook
Zdroj: iMeteo.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie