Webnoviny - Svet

Slovensko zavedie objektívnu zodpovednosť vodičov ako Maďari

WEBNOVINY.SK

Minister vnútra SR Daniel Lipšic (vľavo) a minister vnútra Maďarskej republiky Sándor Pintér (vpravo) na spoločnom stretnutí, ktorého programom bolo zhodnotenie bilaterálnej spolupráce v oblasti spravodlivosti a vnútra. Bratislava, 6. december 2010. Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Výhovorkám vodičov, že nešoférovali auto, ktorým spáchali priestupok, zrejme na budúci rok odzvoní, Slovensko sa v priestupkovom práve chystá zaviesť inštitút objektívnej zodpovednosti po vzore Maďarska.

Ako na dnešnej tlačovej besede po stretnutí s maďarským kolegom vyhlásil slovenský minister vnútra Daniel Lipšic, skúsenosti južného suseda môžu byť inšpirujúce. Maďarský minister vnútra Sándor Pintér vysvetlil, že tento krok pomohol „značne znížiť pokles priestupkov“, podľa jeho slov to bolo až o 40 percent. Lipšic dodal, že ide o veľkú zmenu v priestupkovom práve, no je to v legislatívnom pláne už pre budúci rok. Zavedenie stacionárnych radarov, ktoré je jedným z projektov v rámci tejto zmeny, je však závislé nielen od financií, ale aj techniky. Cestné kontroly by po novom mali byť rozsiahlejšie a objektívnejšie. Naďalej budú fungovať klasické hliadky, no zároveň by mali vyrásť stacionárne radary. Zároveň bude za vozidlo niesť zodpovednosť jeho vlastník, kým sa nepreukáže, že mu ho ukradli, vysvetlil Lipšic.

Slovensko a Maďarsko na úrovni EÚ rokujú aj o spoločnom vymáhaní pokút, aby sa cudzinec nemohol vyhnúť zodpovednosti. Maďarská strana bude v súvislosti s objektívnou zodpovednosťou brať do úvahy všetkých vodičov, tvrdí Pinter. Poprosil však, aby majitelia vozidiel nevinili jeho, keď ich budú pokutovať.

Kauzu Malinová by mali uzavrieť čoskoro Lipšic ocenil návštevu svojho maďarského kolegu iba pár týždňov pred prevzatím predsedníctva EÚ, ktorého sa Maďarsko ujme 1. januára 2011. Slovensko víta, že prioritami sú boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Pintér pred prevzatím predsedníctva žiadal informácie o prioritách od nového roka od všetkých európskych ministrov. Slovenské a maďarské priority sú podľa neho takmer identické. „Môžem pokojne vyhlásiť, že budeme reprezentovať nielen záujmy Maďarska, ale aj Slovenska,“ vyhlásil Pintér.

Ministri si vymieňali aj skúsenosti v oblasti prírodných katastrof. Obe krajiny tento rok podobné trápenie zasiahlo, ako dodal Lipšic, spolupráca Slovenska a Maďarska by mohla pomôcť. Krajiny totiž majú dostatočné personálne kapacity, no viazne koordinácia. "Ide o hodiny, včasná pomoc je veľmi dôležitá,“ vysvetlil Lipšic.

Slovensko-maďarské vzťahy v minulosti zaťažovali kauzy, ako je Hedviga Malinová a násilnosti na futbale v Dunajskej Strede. Ministri dnes rokovali o oboch prípadoch. Kauza Malinová však už nepatrí do kompetencie rezortov vnútra, preto nič nevyriešili, tvrdí Pintér. Lipšic doplnil, že kauza je v súčasnosti už nejaký čas na generálnej prokuratúre. „Podľa mojej mienky to trvá príliš dlho,“ tvrdí Lipšic, ktorý očakáva uzavretie prípadu v dohľadnej dobe.

Pintér sa chystá predložiť na rokovanie Rady Európy preventívne návrhy, aby násilnosti na štadiónoch prípadne nenarušili priebeh majstrovstiev Európy vo futbale v Poľsku a na Ukrajine v roku 2012. Ako dodal Lipšic, pre Slovensko je dlhodobo neprijateľné, aby pre niekoľko desiatok chuligánov nasadzovali na štadión policajtov, pretože to zaťažuje „slušných daňových poplatníkov“. Slovensko preto chystá viaceré legislatívne zmeny, ako proti týmto násilnostiam bojovať.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM