Webnoviny - Svet

Slovenskú Dexia banku chce viacero subjektov

WEBNOVINY.SK

Foto: Dexia banka BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Dexia banku Slovensko, ktorú musí jej vlastník predať do 31. októbra 2012, chce kúpiť viacero subjektov. Samotná Dexia Group proces predaja vzhľadom na dôvernosť informácií nechce bližšie komentovať, no potvrdila, že medzi záujemcami sú viaceré zainteresované strany. O konkrétnych zámeroch viac informovali finančné skupiny, než samotné bankové domy. Jednoznačný záujem o účasť na tendri totiž prejavili skupiny J&T a Istrokapital. Záujem o Dexiu nevylúčila ani Penta. Z bánk prichádza do úvahy Tatra banka, ostatné oslovené banky pôsobiace na slovenskom trhu sa priklonili skôr k nezáujmu.

Zástupcovia Istrokapitalu sa už stretli s predstaviteľmi materskej spoločnosti Dexia SA Brusel a v súčasnosti čakajú, kedy sa tender uskutoční. „Možné odkúpenie akcií Dexia banky vnímame ako dobrú príležitosť pre rozširovanie našich aktivít v bankovom sektore,“ uviedol zástupca skupiny Istrokapital Jozef Salaj. Skupina na slovenskom trhu pôsobí cez Poštovú banku, ktorá pri distribúcii svojich produktov spolupracuje so Slovenskou poštou. Pre blízkosť ku českej klientele banka otvorila v marci tohto roka pobočku v Českej republike, kde chce tiež rozvíjať svoje aktivity.

Svoj zámer odkúpiť Dexia banku Slovensko potvrdila aj skupina J&T. Listom informovala vedenie Dexie v Bruseli a iniciovala začiatok rokovaní o možnosti odkúpenia akcií. „Prípadnú akvizíciu Dexia banky hodnotíme ako zaujímavú investičnú príležitosť, ktorá by nám umožnila rozšírenie našich aktivít do ďalších oblastí, o ktoré máme záujem,“ povedal prezident skupiny J&T Jozef Tkáč. Skupina vlastní J&T Banku, tá sa však orientuje na poskytovanie služieb privátneho a investičného bankovníctva. Retailové bankovníctvo teda v jej portfóliu chýba.

Svoj záujem o banku nepriamo potvrdila aj skupina Penta Investmenets, ktorá je v bankovníctve aktívna tri roky cez Privatbanku. Vo svojom stanovisku uviedla, že skupina priebežne vyhodnocuje investičné príležitosti, obzvlášť ak ide o trh, na ktorom už pôsobí. Penta očakáva, že v krátkodobom horizonte na slovenskom trhu prídu príležitosti na akvizície v bankovom sektore. Aj Dexia by tak mohla predstavovať pre Pentu oblasť záujmu. „Vnímame to ako príležitosť zvýšiť náš podiel na trhu retailového bankovníctva,“ uviedla Penta.

Z bankových domov pôsobiacich na slovenskom trhu by o Dexiu mohla mať záujem Tatra banka, ktorej majoritným akcionárom je rakúska Raiffeisen International Bank. „Tatra banka posudzuje všetky príležitosti na trhu, medzi ktoré určite patrí aj akvizícia Dexie. Posudzovanie je však v etape, keď by vyjadrenie záujmu alebo nezáujmu bolo predčasné,“ povedal hovorca Tatra banky Boris Gandel. Maďarská OTP Bank podľa agentúry Reuters hľadá možnosti pre akvizície, pričom nové investičné príležitosti by sa mohli týkať aj Slovenska.

Odkúpiť Dexiu neplánuje VÚB banka a ani Slovenská sporiteľňa. „Na Slovensku máme dostatočne silné postavenie na trhu,“ uviedla Hana Cygonková z Erste Bank, ktorá sporiteľňu vlastní. ČSOB v súčasnosti, keď úspešne ukončila proces fúzie s Istrobankou, nemá záujem o ďalšiu bankovú akvizíciu. UniCredit Bank len skonštatovala, že sa nebude vyjadrovať.

Belgicko-francúzska skupina Dexia musí do konca októbra 2012 predať svoj podiel v Dexia banke Slovensko na základe rozhodnutia Európskej komisie. V roku 2008 totiž musela Dexia pre následky krízy prijať pomoc v celkovej výške 6,4 mld. eur. Podmienkou bol predaj aktív v niektorých krajinách. Dexia banka Slovensko prostredníctvom svojho hovorcu Michala Fúrika ubezpečuje, že budúca zmena vlastníctva nebude mať žiadny vplyv na klientov banky.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM