Eliška Šándorová Kultúra

Slovenský Kygo? Známeho producenta z Lučenca právom prirovnávajú k top hudobníkovi

Obaja sú takmer rovnako starí - mladí, v detstve ich uchvátil klavír a dobrému uchu neujde ich hudobné prepojenie a kvalitná produkcia. Lučenčan Mark Dann boduje ďalším hitom!

Ilustračný obrázok k článku Slovenský Kygo? Známeho producenta z Lučenca právom prirovnávajú k top hudobníkovi
4
Galéria
Zdroj: Mark Dann

Lučenčana Marka Danka (22), ktorý vystupuje pod umeleckým menom Mark Dann, netreba domácim či umelcom predstavovať. Keď sme pred vyše polrokom o talentovanom mladíkovi písali, práve sa stal čerstvým producentom vo vydavateľstve speváka Mira Jaroša a jeho prvý debutový singel The Way ho uviedol doslova na cestu úspechu.

Slovenský Kygo?

Tým, ktorí majú ako-taký hudobný sluch, neujde, že ďalší hit úspešného tvorcu má svoje uznávané hudobné kvality. Skladba Sunflowers môže konkurovať nórskemu DJ-ovi a producentovi.

Kyrre Gørvell-Dahll (26), známy pod umeleckým menom Kygo, sa preslávil remixom skladby I See Fire od Eda Sheerana. Remixami známych hitov top svetových spevákov dokonca skvalitnil originál. V roku 2014 vydal Kygo svoju vlastnú skladbu Firestone, v spolupráci s vokalistom Conradom (Conrad Sewell).

Oboch mladých producentov spája nielen mladý vek, láska ku klavíru, milióny zhliadnutí na internete, ale aj rovnaké hudobné cítenie. Veď posúďte sami.

Zdroj: YouTube.com

Priznám sa, v rádiu som počula váš aktuálny hit a „pomýlila“ som si vás so svetovým Kygom :-) Stretli ste sa už s tým, že vás titulujú ako slovenského Kyga?

Áno, a často. Niekoľkokrát som počul z rádia, že ma nazvali slovenským Kygom. Práve on je jeden z mojich vzorov :-)

Vaše hudobné Slnečnice znejú aktuálne z rádií, ako sa im hudobne darí?

Singel s názvom Sunflowers vyšiel koncom septembra 2017. Keďže bol štýlovo aj zvukovo trochu iný ako predošlý singel The Way, sám som bol zvedavý, ako sa mu bude dariť. Zverejnili sme ho bez videoklipu, len s náhľadovým obrázkom s tým, že si počkáme na reakcie. Na druhý deň som ho už počul z Funrádia aj Európy 2. Hrajú ho dodnes, každý jeden deň. Okrem nich aj viacero regionálnych rádií. Som vďačný, že podporujú slovenskú tvorbu.

Čo máte ešte nové okrem umeleckého mena a úspechov?

Nového je veľa, na meno Mark Dann si už pomaličky začínam zvykať, mám nové pesničky, spoznal som veľa nových ľudí aj hudobníkov a denno-denne sa venujem hudbe. Robím to, čo milujem a veľmi si to vážim, lebo viem, že nie vždy to je samozrejmosťou.

S Mirom Jarošom stále spolupracujete?

Áno, s Mirom sme spolu každý jeden deň. Do roka spolu odohráme cez sto koncertov a keď nehráme, tak riešime veci okolo práce.

Mark Dann Sunflowers
4
Galéria
Zdroj: Mark Dann

Vaša tvorba má pomerne slušnú hudobnú odozvu. Aké ďalšie úspechy vás postretli?

Sú veci, z ktorých sa veľmi teším. Nedávno som sa dozvedel, že moja celková tvorba na YouTube má viac ako 115 miliónov pozretí. V hudobných cenách rádia Európa 2 bol v kategórii slovenský song roka nominovaný aj môj singel The Way. Okrem toho sa moje pesničky ešte stále držia v rebríčku medzi najhranejšími slovenskými skladbami v rádiovom éteri. Denne dostávam správy od ľudí ako im moja hudba zlepšuje deň. Veľmi ma to motivuje.

Tak ako v prvom singli, aj v druhom ste „siahli“ po neznámom hlase interpreta. Je to váš zámer?

Na Slovensku aj v Čechách máme veľa talentovaných spevákov. Síce ich málokto pozná, ale často sú minimálne tak talentovaní ako tí známi speváci, ktorých poznáme z médií. Spevák, ktorého som si vybral do pesničky Sunflowers, sa volá Lucius Szikora. Zaujali ma jeho cover verzie na YouTube. Oslovil som ho, zobral som ho do štúdia a hneď po prvom počutí som bol presvedčený, že tam pasuje.

Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť najbližšie?

Jeden song mám hotový a na ďalšom momentálne pracujem. Uvažujem o pesničke v slovenčine, sám som zvedavý ako to dopadne.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM