Webnoviny - Svet

Slovensky si čistia zuby častejšie ako muži

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto.Foto: SITA/APBRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) – Ženy na Slovensku si zuby čistia častejšie ako muži a tiež frekventovanejšie navštevujú svojho zubného lekára. Muži sú však skôr naklonení používať najnovšie technológie pri čistení zubov, teda najmä elektrické zubné kefky. Vyplýva to z telefonického prieskumu Zdravý a pekný úsmev, ktorý od 14. do 22. marca realizovali podľa zadania spoločnosti Philips na Slovensku na vzorke približne 1000 respondentov.

Až 80 percent Slovákov chodí k zubárovi na pravidelné vyšetrenia, aspoň tak to ľudia uviedli v prieskume, pričom zvyšných 20 percent iba vtedy, ak majú problém. Najproblematic­kejšou skupinou sú v tomto smere ľudia v dôchodkovom veku. Pri čistení ústnej dutiny sa takmer 92 percent Slovákov spolieha na klasickú zubnú kefku, pričom viac ako dve tretiny ľudí na Slovensku si zuby čistia priemerne dva razy za deň. Medzizubné priestory si čistí každý deň 36 percent opýtaných.

Podľa zubnej lekárky Silvie Timkovej ale ľudia v prieskumoch často uvádzajú nepravdivé informácie, ktoré sa realite často ani nepribližujú. Napríklad údaje o frekvencií umývania zubov alebo medzizubných priestorov, ktoré priniesol prieskum, sú pre mnohým skôr len želaním.

Pokiaľ ide o ústnu hygienu, väčšina Slovákov si čistí zuby preto, aby predišla zubnému kazu a iným problémom s ústnou dutinou, respektíve aby sa vyhla zápachu z úst. Najmenej častým motívom používania zubnej pasty sú kozmetické dôvody, ako je napríklad bielosť zubov. K najbežnejším ťažkostiam patrí okrem zubného kazu paradentóza, umelý chrup a zapálené ďasná. V prieskume 32 percent ľudí uviedlo, že všetky zuby majú prirodzené. Snímateľné protézy nosí 27 percent Slovákov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM