Webnoviny - Svet

Slovenský špeciál už pristál v Káhire

WEBNOVINY.SK

Situácia v Egypte sa vyostruje. Slovenská vláda poslala do nepokojnej oblasti špeciálne lietadlo,ktoré ma pomôcť našim občanom aj cudzincom bezpečne odísť z krajiny.Foto: SITA/APBRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Vládny špeciál, ktorý má priviezť domov slovenských občanov z nepokojného Egypta, pristál v Káhire. Informoval o tom hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Jeho vyslanie odsúhlasila v stredu vláda.

„Vzhľadom na napätú situáciu, ktorá vládne v Egypte, ten vývoj nie je predvídateľný,“ reagoval po rozhodnutí kabinetu šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda. V krajine je približne sto dlhodobo pôsobiacich a pracujúcich Slovákov, ich situáciu mapujú a ponúkajú im pomoc. Vedia o záujme asi 50 ľudí, ktorí by let využili. Vládny špeciál by z Káhiry mal letieť aj do Hurgady. Prípadné voľné miesta ponúknu aj ľuďom z iných krajín. Približne sto dovolenkárov by mali doviezť cestovné kancelárie v sobotu.

Občanom SR, ktorí sa nachádzajú v Egypte, odporúčajú kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Káhire na telefónnom čísle 0020 233357544, prípadne na satelitnom spojení +882 16 3333 5718 alebo sa obrátiť na Stredisko MZV SR pre pomoc a služby občanom 004212 5978 5­978. Krízový štáb MZV SR považuje situáciu v Egypte za nestabilnú a nepredvídateľnú. Preto stále platí odporúčanie našim občanom v najbližších dňoch necestovať do Egypta. Rezort diplomacie tiež upozorňuje občanov, aby o svojom pobyte v Egypte informovali MZV SR prostredníctvom registračného formulára občanov SR cestujúcich do zahraničia na www.mzv.sk/Register. Prípadne aby tak urobili občania, ktorí vedia o pobyte svojich príbuzných v Egypte.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM