Webnoviny - Svet

Slovenským magnetom vo Vancouveri najmä hokejisti

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračná foto SITA

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Ak sa opýtate športových fanúšikov na Slovensku, ktorý zimný šport je ich srdcu najbližší, deväť z desiatich dá jednoznačnú odpoveď – hokej. Práve hokejisti a ich výkony budú v centre pozornosti športovej verejnosti aj na blížiacich sa XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri (12. – 28. 2.). A hoci na vrchole predpokladaného rebríčka slovenských medailových ambícií trónia biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, hokejový turnaj mužov bude neodškriepiteľne hlavným magnetom pre športuchtivých Slovákov.

Filcovi zverenci budú v konkurencii najlepších svetových hráčov a megahviezd z NHL v pozícii tímu, ktorý nemá čo stratiť. V kontexte slabých výsledkov z ostatných svetových šampionátov by si fanúšikovia zaslúžili trochu viac radosti, minimálne z predvedenej hry výberu, v ktorom budú hrať prím dlhoročné skúsenosti a úzka špička z NHL a KHL. Hokejisti vstúpia do turnaja vo štvrtok 18. 2. nadránom o 6.00 h SEČ a atraktívnejšieho súpera na úvod, ako je Česko, si vieme asi len ťažko predstaviť. Ak by sa podarilo hneď v tomto zápase zabodovať, pod Tatry by sa mohla aspoň sčasti vrátiť eufória z prvých rokov 21. storočia, keď hokejisti s dvojkrížom obsadzovali na svetových šampionátoch medailové pozície. Slováci budú mať v základnej B-skupine nabitý program. Iba dvadsaťštyri hodín po súboji s Čechmi opäť vykorčuľujú na ľad Canada Hockey Place, aby si zmerali sily s jedným z dvojice najväčších favoritov na zisk olympijského zlata – tímom Ruska. Účinkovanie v skupine potom zakončia v nedeľu 21. februára od 1.30 h SEČ duelom s Lotyšmi, ktorý stanoví ich východiskovú pozíciu pre ďalšie pokračovanie na olympijskom turnaji.

Ešte pred mužmi si svoj olympijský krst odkrútia ich nežnejšie kolegyne s hokejkami. A bude to krst ohňom, keďže súperkami Sloveniek budú v nedeľu 14. 2. od 2.00 h SEČ v ich premiérovom zápase pod piatimi kruhmi domáce Kanaďanky. Pre slovenské hokejistky bude vo Vancouveri zrejme platiť otrepaná fráza, že na olympijský turnaj pricestujú v úlohe zberateliek skúseností.

Slovenská výprava pôjde do Vancouveru a Whistleru s proklamovaným cieľom zopakovať aspoň jedno medailové umiestnenie spred štyroch rokov z Turína, keď sa o historicky prvý zimný kov postaral snoubordista Radoslav Židek. Najbližšie k naplneniu tejto základnej méty by mali byť Anastasia Kuzminová a Alena Procházková. Biatlon je zradný šport, ale pôvodom Ruska Kuzminová môže za určitých okolností pomýšľať na medailové umiestnenie v každej disciplíne, v ktorej nastúpi. Správne načasovanie formy predviedla vlani na svetovom šampionáte v juhokórejskom Pjongčangu, kde celkom nečakane uchmatla striebro v pretekoch na 12,5 km s hromadným štartom. Dvadsaťpäťročná Kuzminová, ktorá si aktuálne doliečuje nepríjemné zranenie ruky zo silvestrovského tréningu v Obertilliachu, sa prvýkrát vo Whistler Olympic Parku predstaví v sobotu 13. 2., keď budú na programe rýchlostné preteky žien na 7,5 km. Ďalšie pokusy o zisk medaily pre Slovensko by mala absolvovať v utorok 16. 2. (stíhacie preteky na 10 km), vo štvrtok 18. 2. (vytrvalostné preteky na 15 km) a v nedeľu 21. februára (preteky s hromadným štartom na 12,5 km).

Po medaile túži, hoci o tom nahlas nehovorí, aj bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Dvadsaťpäťročná Banskobystričanka patrí v šprinte klasickou technikou medzi absolútnu špičku a práve štart v tejto disciplíne ju v stredu 17. februára vo Whistler Olympic Parku oprávňuje pomýšľať na vysoké méty. Procházková má na konte desať účastí v šesťčlennom finále šprintérskych pretekov v rámci Svetového pohára v kariére, päťkrát už vystúpila na pódium pre medailistov. Zaujímavé je, že dosiaľ jediné prvenstvo dosiahla pred niečo vyše rokom v rámci predolympijskej generálky práve vo Whistleri v šprinte klasickou technikou. Svoje ambície má aj líder mužskej časti slovenskej bežeckej výpravy na ZOH 2010 Martin Bajčičák. Skúsený 33-ročný člen ŠKP Štrbské Pleso si nedávnym 11. miesto v skiatlone v rámci Svetového pohára v ruskom Rybinsku zdvihol sebavedomie pred olympijským vrcholom sezóny. Univerzál Bajčičák by sa mohol vo Whistleri presadiť práve v skiatlone na 15+15 km klasicky aj voľne (20. 2.), ale najmä v úvodnom skejte na 15 km (15. 2.), disciplíne, v ktorej má ako jediný slovenský muž na konte prvenstvo v pretekoch Svetového pohára (Reit im Winkl 2005). Vzhľadom na svoje vytrvalecké schopnosti má šancu prehovoriť do poradia na horných pozíciách aj v maratóne na 50 km klasicky, ktorý je na programe v záverečný deň olympijských zápolení, v nedeľu 28. februára.

Celosvetovo známym menom v slovenskej olympijskej výprave je aj zjazdárka Veronika Zuzulová, ktorá sa v stredisku Whistler Creekside predstaví v obrovskom slalome (24. 2.) a slalome (26. 2.). Vzhľadom na pomerne vysoké štartovné číslo a zdravotné problémy v prvej časti sezóny od nej nemožno očakávať zázraky, ale najmä v slalome sa bývalá členka absolútnej špičky v tejto najtočivejšej disciplíne pokúsi zamieriť čo najvyššie a pretaviť kvalitné tréningy a stúpajúcu formu z ostatného obdobia do dobrého výsledku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM