Webnoviny - Svet

Slovnaft chce stovky miliónov do novej chemičky

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA//Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá je súčasťou maďarskej skupiny MOL, možno investuje niekoľko stoviek miliónov eur do výstavby nového petrochemického závodu na produkty s vyššou pridanou hodnotou. Ako informovala agentúra Bloomberg, rozhodnutie vedenia MOL-u v tejto otázke by malo padnúť v najbližších mesiacoch. Investícia by umožnila rafinérii získať nových zákazníkov, ako sú napríklad výrobcovia pneumatík, povedal Bloombergu šéf Slovnaftu Oszkár Világi.

„Stratégia je realizovať ďalšie investície, ktoré by nám umožnili vyrábať produkty s vyššími maržami,“ povedal Világi. „Budeme schopní lepšie bojovať s volatilitou externého prostredia,“ dodal.

Slovnaft, tretí najväčší nefinančný podnik na Slovensku, hľadá možnosti ako sa preorientovať na sofistikovanejšie chemikálie, čo by znamenalo menšiu závislosť od výkyvov v ekonomike, ktorej nedávne spomalenie znamenalo prepad dopytu po pohonných látkach, povedal podľa Bloombergu Világi. Chemikálie ako napríklad polyetylén sa na celkových tržbách Slovnaftu v prvom polroku tohto roka, ktoré dosiahli 1,22 mld. eur, podieľali zhruba jednou pätinou. Zvyšok predstavovali rafinérske produkty. Počas posledných troch rokov pritom Slovnaft už vynaložil 40 mil. eur na zvýšenie kapacity svojej etylénovej výroby a urobil túto výrobu energeticky efektívnejšou.

Čistá strata bratislavskej rafinérskej spoločnosti Slovnaft sa zvýšila na 12 mil. eur v prvom polroku tohto roka oproti strate 5 mil. eur z rovnakého obdobia roku 2009. Rafinériu zasiahol predovšetkým nižší dopyt po pohonných látkach. V roku 2009, kedy slovenská ekonomika vykázala vôbec prvý medziročný prepad v histórii, spoločnosť zaznamenala stratu 55,7 mil. eur, oproti 24,9-miliónovému zisku z roku 2008.

Spoločnosť Slovnaft so sídlom v Bratislave, je rafinérsko-petrochemická firma s ročným spracovaním 5, 5 až 6 miliónov ton ropy. Spoločnosť okrem výroby, skladovania, distribúcie a veľkoobchodného predaja výrobkov z ropy disponuje najväčšou maloobchodnou sieťou v rámci Slovenskej republiky, zameranou na predaj motorových palív a mazív. Ku koncu júna prevádzkovala 209 čerpacích staníc. Majoritným vlastníkom spoločnosti je maďarská ropná a plynárenská skupina MOL.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM