Webnoviny - Svet

SĽUK vytvoril encyklopédiu ľudovej kultúry na Slovensku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Unikátnu elektronickú encyklopédiu Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom na www.ludovakultura.sk spustil v týchto dňoch Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK).

Elektronická encyklopédia tradičnej ľudovej kultúry obsahuje 1813 hesiel zoradených do 17-tich tematických skupín a 1842 ilustrácií – fotografií, filmových a zvukových ukážok najrôznejších súčastí tradičnej kultúry.

Ako povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii šéf rezortu kultúry Marek Maďarič, webstránku, ktorá bude slúžiť obciam napríklad aj ako kontaktný bod na vznik archívu tradičnej ľudovej kultúry, predstavili s cieľom urobiť osvetu v oblasti tradičnej kultúry a upozorniť na dobré veci, na ktorých sa robí.

Minister kultúry upozornil, že folklór je len jednou časťou tradičnej ľudovej kultúry, jej súčasťou sú zvyky, odievanie, kuchyňa, remeslá. Práve o všetkých týchto podobách informuje encyklopédia.

Encyklopédiu tvorilo viac ako 60 ľudí

„Veľké množstvo týchto vecí, z ktorých nakoniec čerpáme a ani si to neuvedomujeme, nám pred očami zaniká alebo už aj doslova zaniklo a preto je veľmi užitočné, ak tieto veci dokumentujeme, archivujeme ich, ale dokážeme ich aj sprostredkovať nám a samozrejme aj našim potomkom,“ povedal na tlačovej besede Maďarič.

„Keďže spektrum tradičnej ľudovej kultúry je veľmi široké, chceli sme priniesť celé spektrum od architektúry po folklór,“ doplnil ministra vedúci projektu Vladimír Kyseľ.

Na vytvorení encyklopédie pracovalo 62 autorov a 10 redaktorov. Projekt vychádza z vládnej úlohy Koncepcia starostlivosti SR o tradičnú ľudovú kultúru schválenej v auguste 2007, pracovali na nej od roku 2008 Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry a Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied (SAV).

Napriek tomu, že Slovensko sa dohovormi UNESCO zaviazalo ochraňovať tradičnú ľudovú kultúru, systematická ochrana u nás podľa ministra Maďariča do roku 2007 neexistovala. Najskôr vznikla spomínaná koncepcia a neskôr pri Národnom osvetovom centre koordinačné centrum, ktoré v súčasnosti pôsobí pod SĽUK-om.

Viete, čo je to druganie?

Aj keď v centre pracujú len dvaja ľudia, podarilo sa im už vydať tucet knižných titulov, z nich deväť ministerstvo školstva zaradilo medzi učebné pomôcky.

Vlani vznikol Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, v ktorom je zatiaľ päť javov či artefaktov, napríklad Radvanský jarmok, či fujara a zoznam sa bude dopĺňať aj tento rok. Vrcholom snáh Koordinačného centra tradičnej ľudovej kultúry je práve prezentovaná encyklopédia, zdôraznil Maďarič.

„Keď sa na tú stránku pozriete, podľa mňa budete rovnako fascinovaní ako som bol ja, keď som to videl. Je tam množstvo termínov, ktoré sú nám známe. Potom je tam iks vecí, o ktorých dnes, sa stavím, nemáme ani poňatia. Len tak náhodne – Viete, čo je to barchetárstvo? – Alebo viete, čo je to druganie?“ opísal svoje dojmy z encyklopédie minister kultúry.

Podľa hlavnej redaktorky encyklopédie riaditeľky Ústavu etnológie SAV Gabriely Kiliánovej má encyklopédia i medzinárodný význam. Môže slúžiť slovakistom a vedcom v celom svete. „Podľa mojich vedomostí je toto jediná elektronická encyklopédia tradičnej ľudovej kultúry v Európe,“ povedala.

Ľudovej kultúre vybudujú aj archív

Tí, čo na projekte spolupracovali, urobili podľa ministra Maďariča „naozaj za málo peňazí veľa muziky“. Odhadom encyklopédia stála 140-tisíc eur, čo je zlomok v porovnaní s projektmi digitalizácie kultúrneho dedičstva.

Ocenil prácu SĽUK-u, ktorý podľa ministra nie je len umeleckým telesom, ale stáva sa kultúrnou inštitúciou. „Slovenská kultúra nie sú len herci a speváci, nakoniec aj oni stoja v konečnom dôsledku na tradičnej ľudovej kultúre, na našich koreňoch, na často naozaj veľkej originalite a inovatívnosti našich predkov,“ dodal Maďarič.

Elektronická encyklopédia Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom je len prvou časťou projektu. Pokračovať bude súpisom – vytvorením centrálnej databázy informácií o tradičnej ľudovej kultúre a treťou časťou bude vybudovanie archívu tradičnej ľudovej kultúry.

Archív tradičnej ľudovej kultúry bude vznikať v spolupráci s obcami, ktoré dajú podnety odborníkom na zaznamenanie svojich unikátnych prejavov tradičnej kultúry. O príprave archívu sa obce môžu dozvedieť viac cez webstránku encyklopédie alebo sa môžu informovať na ministerstve kultúry.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM