Rastislav Búgel Ostatné športy

Sme majstri sveta! Slováci vo finále porazili Fínov a získali 4. titul v rade

Slovenskí hokejbalisti sa predstavili vo finále majstrovstiev sveta pred domácim publikom. V napínavom meraní síl uspeli nad reprezentáciou Fínska a získali štvrtý titul majstrov sveta v rade.

Ilustračný obrázok k článku Sme majstri sveta! Slováci vo finále porazili Fínov a získali 4. titul v rade
18

Slovenskí hokejbalisti v semifinále vyradili Kanadu vysoko 6:1 a postúpili do finále. Súperom sa stalo prekvapenie turnaja. Fíni vyradili Čechov a historicky postúpili do bojov o najcennejšiu trofej.

V úvodnej 15-minútovke strelecky dominovali reprezentanti s dvojkrížom na hrudi, no zaplnená Steel aréna gól nevidela. O ten sa v prvej minúte prostredného dejstva postaral Martinusík, ktorý tak posielal domácu reprezentáciu do vedenia (1:0). Fíni však zbrane nezložili a bola to práve slovenská reprezentácia, ktorá sa musela po zvyšok tretiny brániť. V 26. minúte však na 2:0 zvyšoval Božík. V závere dejstva si Fíni zahrali presilovú hru, ktorú využili v 29. minúte zápasu zásluhou Vuorenmaa (2:1).

Začiatok tretej tretiny neprebiehal podľa predstáv slovenských trénerov, no v 36. minúte prihrával Teplický z rohu do predbránkového priestoru Oravcovi, ktorý z tesnej blízkosti nezaváhal a prekonal fínskeho brankára (3:1). Dvojgólové vedenie však netrvalo dlho. Patrik Polc vybehol z brány v snahe o vyrazenie loptičky, no fínski útočníci nezaváhali a 7 minút pred koncom riadneho hracieho času znížil Lampo (3:2). Fíni po svojom druhom góle zvýšili aktivitu, no boli to Slováci, ktorí opäť skórovali. V 42 minúte zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Teplický.

V samom závere Fíni odvolali brankára a strelou od modrej čiary znížili 42 sekúnd pred koncom na rozdiel jediného gólu. Slováci si však už záver stretnutia postrážili a získali 4. titul majstrov sveta v rade. Vyrovnali tak kanadský rekord v počte získaných titulov za sebou. Jedná sa už o 5. slovenský majstrovský titul.

Slovensko – Fínsko 4:3 (0:0, 2:1, 2:2 )

Góly: 16. Martinusík, 26. Božík, 36. Oravec, 42. Teplický – 29. Vuorenmaa, 38. Lampo, 45. L. Viitanen

Zostavy:

Slovensko: Polc (Buliš, Bolibruch) – Blahút, Bujdák, Doskočil, Gajdoš, L. Horváth, Tomka, Minárik, Salajka – P. Svitana, Cibík, Božík, Lipták, Martinusík, L. Olejník, B. Oravec, Poliaček, Rampáček, J. Rufati, Teplický, Vozár, Piják

Fínsko: Kuusamo (Kuru) – Lindfors, Koivisto, Ahola, Marjeta, L. Viitanen, Väänänen, Nieminen, J. Viitanen – Vuorenmaa, A. Viitanen, Sirkkala – Kariniemi, Jeskanen, Pohjola – Hukki, Hyvönen, Pukema – Pietsalo, Kangas, Lampo

Finále MS v hokejbale: Slovensko - Fínsko