Webnoviny - Svet

Sme na vás hrdí, povedal Obama premiérke Radičovej

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. septembra (WEBNOVINY) – Open Government Parthership

Cieľom iniciatívy Open Government Parthership je medzinárodná spolupráca v otázkach transparentnosti, zodpovednosti, občianskej angažovanosti a boja proti korupcii. Barack Obama bol v utorok 20. septembra hostiteľom prvého fóra zúčastnených krajín na najvyššej úrovni.

Zakladateľmi iniciatívy sú okrem USA aj Brazília, Indonézia, Mexiko, Nórsko, Filipíny, Južná Afrika a Veľká Británia a viaceré významné mimovládne organizácie. Na stretnutí v New Yorku sa formálne k fóru pridalo ďalších 38 krajín vrátane Slovenska. Každá z týchto krajín preukázala odhodlanie pristúpiť k významným reformám podporujúcim otvorené vládnutie v oblasti transparentnosti v nakladaní s verejnými zdrojmi, slobodného prístupu k informáciám či občianskej angažovanosti. Odporúčame:

Obama chce zlepšiť verejné financie aj zvýšením daní Slováci fandia Obamovi menej než zvyšok Európy Prezident USA Barack Obama vysoko ocenil kroky vlády SR v oblasti zvyšovania transparentnosti. „Sme na vás hrdí,“ zdôraznil Barack Obama v rozhovore s predsedníčkou vlády SR Ivetou Radičovou.

Premiérka sa v utorok v New Yorku zúčastnila na diskusii počas fóra o otvorenom vládnutí – Open Government Partnership. Fóru predchádzali krátke rozhovory prezidenta USA Baracka Obamu s hlavami štátov a vlád zúčastnených krajín.

Iveta Radičová počas rozhovoru povedala, že výzvou pre obe krajiny nie je iba neustále zvyšovať transparentnosť vládnutia, ale aj boj proti vysokej miere nezamestnanosti a nevyhnutnosť prijímať razantné opatrenia v USA aj eurozóne v súvislosti s rizikom návratu globálnej hospodárskej krízy. „Dôkazom toho, že pre Baracka Obamu je téma transparentnosti vládnutia kľúčovou prioritou, je aj jeho podrobný prehľad o opatreniach, ktoré v tejto súvislosti realizujú zúčastnené krajiny vrátane Slovenska,“ povedala po stretnutí s prezidentom USA slovenská premiérka.

Akčný plán

Do marca 2012 vláda SR vypracuje akčný plán, ktorým sa zaviaže urobiť ďalšie reformy v oblasti transparentnosti verejnej správy, boja proti korupcii a klientelizmu a rozširovania možností verejnej kontroly. Tento plán potom Slovensko formálne predstaví na druhom stretnutí na najvyššej úrovni v Brazílii. „Open Government Partnership je pre mňa absolútne prirodzená a vítaná iniciatíva, plne v súlade s Programovým vyhlásením vlády a doterajšími krokmi, ktoré sme v tejto oblasti urobili – napríklad zriadenie centrálneho registra zmlúv. Iniciatíva nám umožní porovnávať sa s ostatnými, a čo je ešte dôležitejšie, môžeme sa všetci navzájom inšpirovať a zvyšovať tak kvalitu života našich občanov,“ dodala premiérka Iveta Radičová.

Agentúru SITA informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM