Rôzne Technológie

Sme zo starej školy: Na vozidlá bez vodiča si ľudia časom zvyknú

Ľudia v súčasnosti na autonómne autá pripravení nie sú, s postupným rozvojom technológií si však na to budú zvykať.

Ilustračný obrázok k článku Sme zo starej školy: Na vozidlá bez vodiča si ľudia časom zvyknú
Zdroj: TASR

Dôležité je to, aby s týmto druhom vozidiel mali dobré skúsenosti, zdôraznil Martin Jesný, analytik Revue priemyslu.

„Cestou k tomu je aj to, že v moderných autách sa za posledných 10 – 15 rokov objavuje čoraz viac rôznych asistenčných systémov, ktoré jazdu robia bezpečnejšou a uľahčujú ju. V istej chvíli im ľudia museli uveriť,“ pripomína Jesný s tým, že na autá bez vodiča si ľudia zvyknú rovnako ako v niektorých krajinách na autonómne riadené vlaky či na lietadlá riadené počítačovým systémom, teda autopilotom.

„Bude to podobné, ako keď si človek sadne do taxíka, kde tiež ovláda auto niekto iný,“ očakáva analytik, pričom predpokladá, že autá riadené sofistikovaným systémom budú zároveň bezpečnejšie. „Už teraz by sa mnohým také autá zišli, aby nemuseli za jazdy ohrozovať ostatných účastníkov esemeskovaním, prípadne pri návrate domov z bujarých osláv,“ podotkol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Ján Pribula.

Tento druh mobility si však podľa neho vyžaduje aj podporu štátu. „Odborníci budú musieť zapracovať a politici nakoniec schváliť príslušnú legislatívu, ktorá je v súčasnosti vnímaná ako najväčší problém. Technologicky sú vývojári už ďaleko,“ dodal Pribula.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie