Webnoviny - Svet

Smer chce poslať majiteľov útočiacich psov za mreže

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Odňatie slobody do dvoch rokov navrhuje pre majiteľov nezabezpečených psov, ktorí napadnú človeka a spôsobia mu ublíženie na zdraví, poslanec za Smer-SD Vladimír Jánoš.

Po dvoch minulotýždňových útokoch psov, ktoré si vyžiadali jeden ľudský život a ťažké zranenia v druhom prípade, poslanec za Smer-SD predloží na septembrovú schôdzu parlamentu novelu Trestného zákona.

„Napadnutie človeka psom s ublížením na zdraví sa už nebude posudzovať ako priestupok, ale ako trestný čin s vrchnou sadzbou dva roky. Vidím tam podobnosť s držiteľmi zbraní. Domnievam sa, že aj pes sa môže v istom zmysle chápať ako živá zbraň,“ uviedol pre agentúru SITA Jánoš.

Aktuálny stav považuje za nevyhovujúci, zároveň podľa jeho slov existuje silná spoločenská objednávka na to, aby sa problematika útokov psov riešila.

Nebude sa hľadieť, či šlo o čivavu alebo pitbula, tvrdí Jánoš

Jánoš sa v návrhu vyhýba akémukoľvek deleniu psov z pohľadu rasy či plemena, čo v minulosti pri prerokúvaní noviel v parlamente bývalo predmetom kritiky odbornej verejnosti. „Chcel som sa tomu vyhnúť. Nebude sa hľadieť na to, či išlo o čivavu alebo pitbula,“ vysvetlil poslanec Smeru-SD.

Zároveň pripomína, že za ekonomické trestné delikty, napríklad za korupciu, aj v podobe úplatku vo výške niekoľkých desiatok eur, môže človek dostať napríklad päť rokov.

„Súčasná platná legislatíva sankcionuje držiteľa psa v prípade, ak nezabráni útoku psa na človeka, pokutou do výšky 165 eur v priestupkovom konaní,“ dodal Jánoš. Očakáva, že ak budú postihy prísnejšie, majitelia psov lepšie zabezpečia ich výbehy a budú na psov viac dohliadať. Dnes poslanec za Smer-SD ide návrh novely konzultovať s ministerstvom spravodlivosti. „Situácia je katastrofálna, som odhodlaný presadiť zmenu,“ uzavrel Jánoš.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka plánuje už túto jeseň sprísniť zákon o držaní bojových plemien psov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Magda Tóth Želeňáková.

Zákon bude prísnejší, tvrdí hovorkyňa ministerstva

Povinnosťou by malo byť schválenie chovu takýchto zvierat. Chovateľ bude musieť zabezpečiť, aby nemohli uniknúť a aby boli pod neustálym dozorom. Bude musieť byť odborne spôsobilý a zvieratá budú pod veterinárnou kontrolou.

Ako napísala Želeňáková, „toto je len počiatočná myšlienka, zákon bude oveľa prísnejší, aby sa podobné útoky bojových plemien psov, a to nielen s následkom smrti, už v budúcnosti neopakovali.“

Informácia nadväzuje na útok troch psov, ktoré v stredu 15. augusta dohrýzli v Dunajskej Lužnej neďaleko Bratislavy 39-ročného muža.

Muž prišiel o ucho, odhryznutú ušnú chrupavku mu vložili do brucha, aby sa zregenerovala. V piatok popoludní pitbul pri obci Sucháň na smrť dohrýzol 45-ročnú ženu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM