Webnoviny - Svet

Smer chce zrušiť imunitu všetkým

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Opozičný Smer-SD navrhuje ísť pri rušení imunity ďalej ako koalícia.

Anna Viteková predložila pozmeňujúci návrh, ktorý by rušil imunitu nielen poslancom ako to predpokladá pôvodný návrh, ale aj prezidentovi, prokurátorom, generálnemu prokurátorovi, príslušníkom SIS, polície, väzenskej a justičnej stráže a tiež príslušníkom Železničnej polície.

Pozmeňujúci návrh by dokonca rušil imunitu aj založenú na medzinárodnom práve a teda by imunitou neoplývali napríklad ani diplomati.

Poslanci NR SR dnes rokovali o rušení priestupkovej imunity, ktorou by si mali obmedziť svoje poslanecké výhody. Jozef Mikuš (SDKÚ-DS) hneď na začiatku rozpravy za svoju stranu povedal, že zahlasujú všetci za jej zrušenie.

Okrem toho odmietol tvrdenie Igora Matoviča (nezaradený) zo stredy 1. februára, ktorý tvrdil, že sa strany Smer-SD, KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS budú snažiť znemožniť zrušenie imunity.

Najlepšie slová sú skutky

Matovič zareagoval slovami, že “najlepšie slová sú skutky”, a že poslanecký klub SDKÚ-DS tu vládol osem rokov, za tento čas mali nekonečné množstvo príležitostí imunitu zrušiť.

Matovič ďalej poznamenal, že vážnejším problémom ako imunita, ktorému Slovensko čelí, je korupcia, ktorú prirovnal k nádoru. Jeho metaforické prirovnanie pokračovalo tým, že keď chceme nádor odstrániť, treba začať zničením imunity. A tak treba postupovať aj v prípade zrušenia priestupkovej imunity.

Pripomenul aj iniciatívu “bombardovania” e-mailových stránok poslancov a ich asistentov, či “demonštratívne zaparkovanie na 500 miestach, kde obyčajný človek zaparkovať nemôže”. Urobil to preto, aby upozornili na zvrátenosť, akou je podľa neho priestupková imunita.

Július Brocka (KDH) zareagoval na tieto Matovičove snahy slovami, že jeho nápady sú infantilné a že takéto veci robia len ľudia v núdzi, mafiáni alebo blázni. Matoviča potom tituloval ako “hackera” a “politického teroristu”.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM