Webnoviny - Svet

SMER: Rezort práce vypláca nehorázne hodinové mzdy

WEBNOVINY.SK

Branislav OndrušFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) po nástupe nového šéfa rezortu Jozefa Mihála podpísalo deväť dohôd o pracovnej činnosti s hodinovou mzdou od 40 do 60 eur. Na štvrtkovej tlačovej besede na to upozornil poslanec za stranu Smer-SD Branislav Ondruš. „Tvrdenia o šetrení prostriedkov na platy úradníkov sú v skutočnosti iba zastieracím manévrom,“ zdôraznil opozičný politik. Poukázal na to, že rezort práce pripravuje prepúšťanie ľudí a hovorí sa aj o znižovaní platov úradníkov, ktorí sú v riadnom pracovnom pomere. „Na druhej strane minister Mihál aj štátna tajomníčka Nicholsonová a vedúci predstavitelia ministerstva sa obklopujú sebe blízkymi ľuďmi, ktorým dávajú zarobiť zo štátnych peňazí sumy, pri ktorých sa štátnym úradníkom iba otvárajú oči,“ skonštatoval Ondruš.

Dohody o pracovnej činnosti sú podľa poslanca Smeru-SD uzatvorené na rozsah práce do 10 hodín týždenne s mesačným platom v rozmedzí od 1 000 až takmer do 2 500 eur. „Ak by takéto hodinové mzdy vyplácalo ministerstvo svojim riadnym zamestnancom, ktorí pracujú 8,5 hodiny denne a 22 pracovných dní v mesiaci, tak by ich hrubé mzdy dosahovali 7 tisíc až takmer 11,5 tisíca eur mesačne,“ upozornil Ondruš. Podľa neho ide o prejav nehorázneho plytvania finančných prostriedkov určených na mzdy. Priznal, že dohody o pracovnej činnosti sa na ministerstvách uzatvárali aj za bývalej vlády Roberta Fica. „Títo ľudia však boli zazmluvnení na úplne konkrétny projekt, na riešenie konkrétneho problému a dostávali odmeny, ktoré sú neporovnateľne nižšie ako odmeny, ktoré vypláca svojim najbližším ľuďom v súčasnosti minister Mihál,“ uviedol. Na otázku ako sa k týmto zmluvám dostal, poslanec Ondruš odpovedal, že mu došli poštou do Národnej rady.

Podľa hovorkyne rezortu práce a sociálnych vecí Slavomíry Selešovej uzatvorené dohody o pracovnej činnosti majú svoje opodstatnenie. Ide podľa nej o dohody s poradcami a analytikmi na riešenie akútnych problémov, ktoré na rezorte práce a sociálnych vecí zanechalo bývalé vedenie ministerstva. Dodala, že počet takto uzatvorených dohôd postupne klesá.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM