Webnoviny - Svet

Smer-SD zúri, novým členom súdnej rady je Dušan Čimo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Parlament v piatok zvolil nového člena Súdnej rady, stane sa ním Dušan Čimo. Vo verejnej voľbe ho podporilo 78 poslancov zo 147 prítomných poslancov.

Dušana Čima navrhol Kamil Homoľa zo strany SDKÚ-DS. Čimo je sudcom Krajského súdu v Trnave. Narodil sa v roku 1969, vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Voľba rozhorčila poslancov Smeru-SD. Predseda klubu sociálnych demokratov Pavol Paška zareagoval s výzvou, aby parlament prijal uznesenie, v ktorom sa Čimo vyzve, aby kandidatúru neprijal. „Nechceme byť v situácii, v akej sme s generálnym prokurátorom. Tento pán nemôže prijať funkciu v Súdnej rade“, poznamenal Paška.

Podľa Smeru je to hanebné rozhodnutie

Podporil ho aj Róbert Madej (Smer-SD) so slovami „je to škandalózne a hanebné rozhodnutie, tento parlament nemá legitimitu, aby volil členov Súdnej rady. Toto je normalizácia súdnictva, ktorú robíte vy, a týmto ste to dokázali“.

Podľa Roberta Fica vláda nemá mandát na to, aby prijala ďalšie personálne rozhodnutia. Upozornil na skutočnosť, že súčasným členom Súdnej rady uplynie mandát až 22. júla a dnešná voľba bola dôkazom snáh strčiť do rady niekoho, „kto je evidentne politicky nominovaný“.

Fico sa nazdáva, že z dikcie zákona o Súdnej rady je zjavné, že zákon predpokladá, že noví členovia budú volení tak, aby sa v lehote 60 dní mohli ujať funkcie. Na záver navrhol hlasovať o výzve, aby sa Čimo funkcie neujal. Hlasovalo však za ňu len 68 zo 146 prítomných poslancov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM