Webnoviny - Svet

Smer si v prípade dohody vie predstaviť podporu rozpočtu

WEBNOVINY.SK

Odporúčame: SaS chce rokovať o ďalšom znižovaní deficitu V budúcom rozpočte bude chýbať takmer 665 mil. eur

SNS podporí rozpočet, ak štát zaplatí viac za poistencov

Igor Matovič podporí rozpočet, ak politici zaplatia voľby

Poslanci by od nového roku nemali mať vyššie platy

Matovičovci budú stanovať na námestí Slabý dopyt po bondoch podľa Mikloša cítia aj okolité štáty

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko podľa opozičného Smeru-SD potrebuje štátny rozpočet pre budúci rok a najsilnejšia opozičná strana si po určitých úpravách pripraveného návrhu vie predstaviť podporiť zákon roka v parlamente, a to v záujme Slovenska. Na utorňajšej tlačovej besede to vyhlásil predseda Smeru Robert Fico, ktorý vyzval vládne strany na rokovania o konkrétnej podobne štátneho rozpočtu.

"My si vieme predstaviť, pokiaľ by boli prijaté niektoré opatrenia, ktoré sa týkajú ozdravenia verejných financií, že Smer-SD vytvorí podmienky pre prijatie štátneho rozpočtu,“ konštatoval Fico.

Súčasný návrh je pre Smer-SD neprijateľný

Predseda Smeru však zároveň zdôraznil, že v súčasnej podobe je pre opozičný Smer návrh rozpočtu neprijateľný. Najsilnejšia opozičná strana chce podľa Fica rokovať o kompromisných riešeniach, ktoré však podľa jeho slov nemôžu „bordel a babráctvo“ spôsobené súčasnou vládou prenášať na priemerne a podpriemerne zarábajúcich ľudí. „Čakáme, či vôbec prejaví pravicová koalícia záujem o rokovania,“ povedal Fico.

Za prípadnú dohodu politickú daň

Za prípadnú dohodu na podpore rozpočtu zo strany opozície by však vláda podľa Fica musela zaplatiť politickú daň, tak ako v prípade schválenia zmien v eurovale v NR SR. Politická daň by mala byť v podobe prijatia pohľadov Smeru na príjmovú stránku rozpočtu.

Vláda Ivety Radičovej sa podľa opozičného Smeru podpísala aj pod pondelňajší neúspešný pokus predať štátne dlhopisy na finančnom trhu. Zodpovednosť vlády sa na tomto výsledku pritom podľa Fica podpísala 80-percentami a zvyšných 20 percent pripísal líder Smeru objektívnym okolnostiam. Prejavená nedôvera na finančnom trhu je podľa Fica prejavom neschopnosti vlády prijať akékoľvek ozdravné opatrenia vo verejných financiách. "Slovensko začína platiť naozaj veľkú cenu za to, akú vládu sme mali posledných pätnásť mesiacov,“ vyhlásil Fico.

Slovensko v pondelňajšej aukcii päťročných štátnych bondov nepredalo žiaden cenný papier. Dopyt po slovenských dlhopisoch pritom dosiahol len 13 mil. eur, pričom priemerná ponúknutá cena dosiahla 92,4923 %. Informovala o tom štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM