Webnoviny - Svet

SMK: EK označila jazykový zákon za problematický

WEBNOVINY.SK

csaky_knihaFoto: SITA

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Strana maďarskej koalície považuje decembrové interné právne hodnotenie vykonávacích predpisov vlády SR zo strany Európskej komisie za korektný dokument. Hodnotenie bolo zverejnili 7. januára na internetovej stránke bruxinfo.hu. Podľa SMK právna analýza vyjadruje výhrady v dvanástich oblastiach. „Navrhuje výraznejšie uviesť, že zákon o štátnom jazyku sa netýka používania menšinových jazykov, ani unijných dokumentov,“ uvádza SMK.

Európska komisia má podľa strany pripomienky aj k potrebe ovládania štátneho jazyka v prípade niektorých profesií, na druhej strane kritizuje, že štát nepodporuje ovládanie menšinových jazykov na územiach, kde žijú tradičné menšiny. Ovládanie menšinových jazykov považuje za potrebné predovšetkým v oblasti zdravotníctva, sociálnej sféry a verejnej správy. „Navrhuje liberalizovať jazykovú kontrolu v tlači, vzhľadom aj na medzinárodné súvislosti distribuovania tlačovín. Považuje za problém aj kontrolu používania štátneho jazyka v elektronických médiách a navrhuje určité spresnenia aj v tejto oblasti,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení SMK. Komisia navrhuje uviesť, že v prípade nepravidelných výtlačkov sa má kontrola vzťahovať len na slovenský jazyk a nie na jazyky menšín.

Analýza podľa SMK kritizuje aj udeľovanie pokút, predovšetkým z hľadiska nedostatočného režimu a nejasných pravidiel možnosti odvolať sa. Celú procedúru považuje za nevhodnú i z hľadiska nedostatočnej ochrany osobných údajov. Materiál tiež obsahuje pripomienky ohľadom kodifikácie jazyka a nedostatočne zakotveného práva občanov na súdnu ochranu. Podľa názoru z kontextu hodnotenia vyplýva potreba rozsiahlej zmeny zákona o štátnom jazyku, tvrdí strana. „SMK napriek detinským snahám ministrov Maďariča a Lajčáka je toho názoru, že v civilizovanej časti Európy každému je jasné, že prijatie diletantsky pripraveného jazykového zákona bola zbytočná chyba zo strany súčasnej vlády, krok ktorý nič nerieši, len vytvára nové a nové problémy,“ uvádza strana vo vyhlásení. SMK upozorňuje aj na to, že sa európska diskusia o zákone o štátnom jazyku zďaleka neskončila.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM