Webnoviny - Svet

SMK sa stretne v utorok s Orbánom

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán sa v utorok na pracovnom obede stretne s delegáciou Strany maďarskej koalície (SMK). S parlamentnou stranou Most-Híd sa však podľa informácií agentúry SITA nestretne.

Ako uviedol dnes pre SITA predseda SMK József Berényi, s Orbánom sa stretne on a Gyula Bárdos. Predstavitelia SMK chcú s ním hovoriť o viacerých otvorených témach. „Povieme mu, že zmenu jazykového zákona nepovažujeme za dostatočnú. Jazykové práva nie sú ani na úrovni roka 2006,“ vyhlásil Berényi.

Delegácia SMK bude s Orbánom hovoriť aj o dvojakom občianstve. „Existujú sľuby, ale čakáme na konkrétne kroky koalície. Zatiaľ platí, že zisk maďarského občianstva znamená stratu slovenského. Chceme, aby slovenskú stranu urgovali zo všetkých strán, aby prijala potrebné zmeny,“ vyhlásil Berényi. S Orbánom chce tiež diskutovať o návrhu zákona o používaní jazykov národnostných menšín. „V návrhu sú dobré elementy, ale aj veľké rozpory. A tiež koaličné strany sa k návrhu stavajú opatrne,“ dodal.

Témou rokovania bude aj úspech SMK v novembrových komunálnych voľbách. Berényiho zaujímajú aj priority maďarského predsedníctva v Európskej únii. Berényi sa s Orbánom od svojho zvolenia za predsedu SMK 10. júla 2010 stretne na neformálnom stretnutí po štvrtýkrát.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM