Aktualizované Správy

Smrteľný koronavírus je v Európe! Sú Slováci v ohrození?

Vo Francúzsku potvrdili v piatok večer dva prípady nákazy novým koronavírusom, ktorým sa v Číne infikovali už stovky ľudí a rozšíril sa aj do iných krajín.

Ilustračný obrázok k článku Smrteľný koronavírus je v Európe! Sú Slováci v ohrození?
6
Galéria

Nebezpečný koronavírusom, ktorým sa v Číne infikovali už stovky ľudí, sa rozšíril aj do iných krajín. Vo Francúzsku potvrdili v piatok večer dva prípady nákazy vírusom. Ide o prvé potvrdené prípady v Európe, informovali agentúry AP a AFP.

Nakazení pacienti

Nakazenými sú pacient v nemocnici v meste Bordeaux na juhozápade Francúzska, druhý prípad zaznamenali v Paríži, oznámila francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzynová. Podľa jej slov obaja infikovaní cestovali do Číny.

Ministerka podľa vlastných slov očakáva ďalšie takéto infekcie. „Máme dva prípady. Pravdepodobne budeme mať ďalšie,“ povedala novinárom. Buzynová sa domnieva, že Francúzsko je prvou európskou krajinou, kde potvrdili tieto prípady, pretože vyvinulo test umožňujúci rýchle diagnostikovanie tohto ochorenia.

Prvý nakazený, 48-ročný muž hospitalizovaný v Bordeaux, prechádzal cez čínske mesto Wu-chan, epicentrum šírenia tohto vírusu, pred tým, ako v stredu pricestoval do Francúzska. Druhú infikovanú osobu prijali do nemocnice v Paríži, taktiež po ceste do Číny. Ministerka však dodala, že o tomto prípade nemá bližšie informácie, pretože nákazu potvrdili krátko pred jej tlačovou konferenciou.

Nový vírus

Nový koronavírus dostal označenie 2019-nCoV. Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan, ktoré Čína medzičasom prakticky izolovala od okolitého sveta.

Koronavírus sa rozšíril aj do iných oblastí Číny a prípady ochorení hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane a v USA. Väčšina osôb nakazených týmto ochorením má príznaky podobné chrípke vrátane horúčok, kašľa, dýchavičnosti, podráždeného hrdla a nádchy.

Vírus si doteraz vyžiadal najmenej 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo.

V meste Wu-chan v strednej Číne plánujú za týždeň postaviť a otvoriť novú nemocnicu určenú špeciálne pre ošetrovanie ľudí nakazených novým koronavírusom. Tá bude mať 1000 lôžok. Na stavebnom pozemku budúcej nemocnice už pracujú ťažké stavebné stroje.

Koronavírus ohrozuje Európu
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie