Krimi

Smutné prvenstvo Slovenska: Sme krajinou s najvyšším podielom vykorisťovaných slovenských obetí

Za prevádzačstvo a obchodovanie s ľuďmi obvinili vlani 159 osôb. Policajti rozložili aj šesť organizovaných skupín.

Ilustračný obrázok k článku Smutné prvenstvo Slovenska: Sme krajinou s najvyšším podielom vykorisťovaných slovenských obetí
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Za prevádzačstvo a obchodovanie s ľuďmi obvinila polícia v roku 2021 celkovo 159 ľudí a deväť právnických osôb. Obeťami vykorisťovania bolo 35 ľudí, z toho 20 žien a 15 mužov. Slovensko sa stalo prvýkrát krajinou s najvyšším podielom vykorisťovaných slovenských obetí. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Rozložili 6 organizovaných skupín

„Za prevádzačstvo bolo celkom obvinených 105 osôb: 60 osôb za nelegálne prekročenie štátnej hranice, 12 osôb za účelové manželstvá, 21 fyzických osôb a deväť právnických osôb za nelegálnu prácu, 12 osôb za umožnenie nelegálne zotrvať cudzincom na území SR,“ priblížila Bárdyová. Ďalších 15 osôb obvinili za inú trestnú činnosť.

Na vonkajšej hranici Európskej únie medzi Ukrajinou a Slovenskom policajti zadokumentovali desať prípadov a za prevádzačstvo obvinili 14 ľudí. Išlo o štátnych príslušníkov Ukrajiny (6), Slovenskej republiky (4), po jednom páchateľovi z Bieloruska, Uzbekistanu, Nemecka a Turecka.

Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície rozložili šesť organizovaných skupín, v rámci ktorých vyšetrovatelia vzniesli obvinenie 49 páchateľom.

Mimoriadny prípad

„Veľmi významným a mimoriadnym prípadom bolo aj rozloženie organizovanej skupiny, ktorá dlhodobo pôsobila na východnom Slovensku a podieľala sa na viacerých prevozoch nelegálnych migrantov cez vonkajšiu hranicu Európskej únie. Na území Slovenska ich mala skupina ubytovať, a potom prevážať ďalej do krajín západnej Európy,“ upozornila hovorkyňa. Na prípade polícia naďalej intenzívne pracuje a predpokladá vznesenie ďalších obvinení.

Za obchodovanie s ľuďmi obvinili celkovo 39 páchateľov, ktorí pochádzali najmä z okresov Spišská Nová Ves, Rimavská Sobota, Nové Zámky a Komárno. Zaznamenali však aj dvoch páchateľov vietnamskej štátnej príslušnosti, jedného Maďara a jedného Turka.

„Takmer polovica obetí bola vykorisťovaná sexuálne (16 osôb), u mužských obetí prevládalo pracovné vykorisťovanie (14 osôb), no opäť sa vyskytli aj prípady nútených sobášov a núteného páchania trestnej činnosti. Takmer polovica ženských obetí (deväť osôb) boli deti vo veku 12 až 17 rokov. Z 15 mužských obetí boli traja deťmi vo veku tri až 17 rokov. Najviac obetí pochádzalo z okresov Spišská Nová Ves, Prešov a Trebišov,“ spresnila Bárdyová.

Hlavné priority

Medzi hlavné priority v roku 2022 patrí podľa hovorkyne najmä odhaľovanie trestnej činnosti na vonkajšej hranici medzi Slovenskom a Ukrajinou, taktiež na tzv. „balkánskej trase“ vedúcej z Maďarska cez Slovensko a ďalej do západnej časti Európskej únie. Zároveň sa polícia zameria aj na zisťovanie páchateľov pri nelegálnom zamestnávaní cudzincov prostredníctvom pracovných agentúr. Nemenej dôležitým cieľom bude aj preukazovanie páchania trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi najmä vo veci vykorisťovania detských obetí.

ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM