Webnoviny - Svet

SND chce viac osloviť, pripravuje špeciálne akcie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Popri premiérach prinesú všetky tri scény Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave v novej sezóne 2010/2011 množstvo ďalších zaujímavých programov. Nová sezóna v Opere neprinesie len operné diela ale aj množstvo koncertov. Činohra prvej divadelnej scény sa bude venovať deťom a mládeži, otvorí svoje zákulisie a pripraví napríklad aj diskusie s legendami slovenského herectva. Balet chce ďalej rozvíja spoluprácu s tanečnými školami. Súčasťou sprievodných akcií bude v novembri obľúbený Deň otvorených dverí.

Opera SND bude pokračovať v tradícii profilových koncertov, napríklad s dielami Gustava Mahlera (1860 –1911), ktoré pripomenú 100. výročie úmrtia skladateľa. Uvedie aj tvorbu Antonína Dvořáka (1841 – 1904) pri príležitosti 170. výročia jeho narodenia a nezabudne ani na 100. výročie narodenia Jána Cikkera (1911 – 1989). Na programe budú aj známe diela filmovej a muzikálovej hudby. Opera bude pokračovať v predpremiérových Matiné, cykle Konfrontácie, uskutočnia sa ďalšie podujatia Klubu milovníkov opery a ďalšie. Opera osloví viac mladých ľudí, najmä študentov stredných a vysokých škôl a tiež seniorov. Prvá operná scéna Slovenska chce priniesť svojmu publiku aj významných zahraničných hostí. Aktuálne sa snaží získať na hosťovanie popredného svetového tenoristu Juana Diega Floreza.

Činohra sa chce viac venovať študentom. Nadviaže na vzdelávacie projekty Náš kocúr a Platforma 11+ a pripraví nový projekt Študentský klub Činohry SND. Členovia študentského klubu budú mať okrem výrazných zliav na určené predstavenia okrem iného možnosť stretnúť sa s hercami a sledovať proces príprav inscenácií. Publiku ponúkne činohra i tematické balíky predstavení venované napríklad dielam zo školských osnov či titulom klasiky. Diváci budú môcť pravidelne nazrieť do zákulisia divadla vďaka pripravovaným prehliadkam.

Rozvoju mladej tanečnej generácie sa chce naďalej venovať balet národného divadla. Plánuje úzku spoluprácu s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovej v Bratislave a Katedrou tanečnej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Pripraví aj spoločné pedagogické semináre a chce väčší priestor na uplatnenie absolventov konzervatória Evy Jaczovej.

SND uvedie v 91. divadelnej sezóne spolu 17 premiér, z toho operný súbor štyri premiéry, činoherný osem premiér a baletný päť premiér. V repertoári národného divadla ostáva 50 titulov, z toho 19 operných, 23 činoherných a osem baletných. Spolu je tak na programe blížiacej sa sezóny 2010/2011 67 titulov. Lístky na ne sa začnú predávať v pokladniach v Bratislave už od pondelka 2. augusta. Najprv v pokladnici pri novej budove divadla na Olejkárskej ulici a od 16. augusta sa otvorí aj druhá pokladnica divadla v historickej budove SND s vchodom z Jesenského ulice. Viac informácií možno nájsť na internetovej adrese divadla – http://www.snd.sk.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM